Po brexicie brytyjskie paszporty mogą być drukowane w Polsce. "Niesmaczna ironia"

Według nieoficjalnych informacji, po brexicie nowe paszporty dla obywateli Wielkiej Brytanii mają być drukowane w Polsce. Kontrakt na produkcję dokumentów ma francusko-holenderska firma Gemalto, posiadająca swoje oddziały nad Wisłą.

Informację o druku w Polsce nowych, "nieunijnych" paszportów dla Brytyjczyków podała Louisa Bull z największego związku zawodowego w Wielkiej Brytanii i Irlandii - Unite the Union.

Bull komentowała decyzję brytyjskiej firmy De La Rue o zwolnieniu 170 pracowników. Za koniecznością ratowania sytuacji spółki poprzez redukcję zatrudnienia stoi według Bull fakt, że rok temu De La Rue przegrało z holendersko-francuską firmą Gemalto walkę o wart 490 mln funtów kontrakt na produkcję brytyjskich paszportów po brexicie. 

Niesmaczna ironia polega na tym, że Gemalto zleciło teraz drukowanie brytyjskich paszportów polskiej firmie

- komentowała Bull. Prawdopodobnie chodzi o tczewską drukarnię Gemalto, jednak spółka tego nie skomentowała.

Zaprzeczenie idei brexitu

Decyzja brytyjskiego rządu o zawarciu umowy z zagraniczną firmą oczywiście wzbudziła wściekłość związkowców, Bull nazwała ją "krótkowzroczną", a zwolennicy brexitu zwracali uwagę, że odbieranie zamówień brytyjskim spółkom jest zaprzeczeniem tego, czego oczekuje się po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii.

Urzędnicy brytyjskiego MSW argumentowali z kolei, że oferty w przetargu były "anonimowe", więc nie wiedzieli, jakie konkretnie firmy za nimi stoją.

Nowe paszporty jedyne w swoim rodzaju

Jak informuje Gemalto, nowe brytyjskie paszporty mają być jednymi z najbardziej zaawansowanych dokumentów biometrycznych na świecie, i chronić przed najbardziej "wyrafinowanymi" próby fałszerstw.

Dane osobowe posiadacza zostaną powielone na elektronicznym mikroprocesorze wbudowanym w dokument zawierający bezpieczny system operacyjny. Na stronach danych paszportowych zamiast papieru użyty zostanie poliwęglan, co również ma zapewnić najwyższe bezpieczeństwo. Ten materiał charakteryzuje się m.in. wyjątkowymi właściwościami optycznym i wysoką trwałością i odpornością na ciepło. Jest wykorzystywany m.in. w produkcji szkła kuloodpornego.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (15)
Po brexicie brytyjskie paszporty mogą być drukowane w Polsce. "Niesmaczna ironia"
Zaloguj się
 • an_ma_o

  Oceniono 11 razy 7

  Niech drukuja gdzie chcą byle juz spiendalali i skończył się ten żenujący cyrk

 • nietyp

  0

  Ciekawe, po ile będą chodziły na Allegro?

 • kwiatpatologii

  0

  Dlaczego "wyrafinowanymi" zostało w artykule ujęte w cudzysłów?

 • zingygizmo

  0

  chronić przed najbardziej "wyrafinowanymi" próby fałszerstw

 • chris rhode

  Oceniono 1 raz -1

  Nowe/stare paszporty UK są już drukowane w Francji i dostępne dla chętnych od listopada 2018.

 • as31

  Oceniono 5 razy -3

  Jeśli PiS zrobi Polexit, to szafa gra.

 • hotin

  Oceniono 8 razy -4

  Bo teraz Polska jest jak niegdyś Japonia,którą nam Lech Wałęsa obiecał!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX