Od 2020 r. zmiana w zasadach płacy minimalnej. Starsi pracownicy zarobią więcej

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o płacy minimalnej, zakładający wyłączenie dodatku stażowego z podstawy wymiaru tego wynagrodzenia. Dzięki temu starsi pracownicy będą w stanie zarobić więcej. Teraz projektem zajmie się Sejm.

W tym roku płaca minimalna wynosi 2250 zł brutto. Są jednak pewne składniki wynagrodzenia, które - nawet jeśli ktoś zasadniczo zarabia tylko "najniższą krajową" - muszą być wypłacane dodatkowo. Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, chodzi o nagrody jubileuszowe, odprawę emerytalną lub rentową oraz wynagrodzenie za nadgodziny i za pracę w nocy.

.. .

Od 2020 r. ta lista ma powiększyć się o kolejny punkt - dodatek przysługujący za staż pracy. Dziś bowiem zdarza się, że w niektórych firmach dodatek stażowy nie jest wypłacany dodatkowo, ale wliczany do wynagrodzenia minimalnego. Sprawia to, że płaca zasadnicza (czyli bez wliczenia dodatku stażowego) starszych pracowników jest niższa niż np. osób nowo zatrudnionych na takim samym stanowisku. Dopiero po doliczeniu dodatku stażowego dla tej starszej, ich wynagrodzenia się zrównują na poziomie płacy minimalnej.

Powoduje to niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników posiadających dłuższy staż pracy. W takich przypadkach dodatek przysługujący za staż pracy przestaje pełnić rolę formy gratyfikacji

- tłumaczyło kilka miesięcy temu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, uzasadniając projekt.

We wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa również zaznaczała, że celem projektu jest bardziej sprawiedliwy sposób wynagradzania pracowników otrzymujących najniższe wynagrodzenie. Jak tłumaczyła, dotychczasowe rozwiązanie było niesprawiedliwe, gdyż pracownik, który dopiero zaczynał pracę, miał dokładnie taką samą pensję, jak pracownik, który pracował np. 20 lat.

Zmiany w prawie powinny sprawić, że dodatek stażowy faktycznie będzie podwyższał wynagrodzenie pracownika z większym doświadczeniem ponad płacę minimalną.

Według aktualnych planów rządu, w 2020 r. wynagrodzenie minimalne ma wzrosnąć do 2450 zł.

Zobacz wideo