Lee Iacocca nie żyje. Projektant pierwszego Forda Mustanga zmarł w wieku 94 lat

Lee Iacocca, legendarny prezes Forda i Chryslera, zmarł we wtorek w swoim domu w Bel-Air w Kalifornii. Według "New York Timesa" mężczyzna zmarł z powodów naturalnych, jednak rzecznik rodziny przyznał że w ostatnim czasie cierpiał na powikłania typowe dla choroby Parkinsona.
Zobacz wideo

Lee Iacocca urodził się w październiku 1924 roku w rodzinie włoskich imigrantów. Lee był bardzo dobrym uczniem. Swoją karierę od początku wiązał z motoryzacją - ukończył nawet Uniwersytet Lehigh w Bethlehem. Najpierw wybrał kierunek technologii budowy maszyn, którą później zamienił na projektowanie zakładów przemysłowych i organizację produkcji. Dodatkowo studiował też psychologię i psychopatologię. Studia magisterskie ukończył na uniwersytecie w Princeton.

Zmarł Lee Iacocca. Legendarny prezes Forda i Chryslera zmarł w wieku 94 lat

Pracę w Ford Motor Company zaczął w sierpniu 1946 roku. W firmie przeszedł przez wszystkie etapy kariery, zaczynając od najniższych stanowisk. W tym czasie pomógł zaprojektować pierwszego Mustanga z 1964 roku. W wieku 36 lat został prezesem Ford Division - funkcję tę pełnił przez 18 lat, aż do momentu zwolnienia go przez właściciela firmy.

W tym samym roku został prezesem Chryslera. Dzięki jego pomysłowi wprowadzenia do produkcji minivanów oraz uzyskaniu w Departamencie Skarbu kredytu w wysokości 1,5 miliarda dolarów, udało mu się uratować przedsiębiorstwo przed bankructwem. W 1980 roku Chrysler odnotował starty w wysokości 1,7 miliardów dolarów, by zaledwie cztery lata później osiągnąć zysk w wysokości aż 2,4 milionów dolarów. Ogromna popularność marki przyczyniła się do tego, że samochody sprzedawane były tak szybko, że nie nadążano z ich produkcją. Przez pierwszy rok Lee Iacocca zarobił tylko 1 dolara za rok pracy w Chryslerze. Później był jednym z najlepiej opłacanych prezesów przemysłu samochodowego, którego roczny dochód oszacowano na 18 milionów dolarów.  

Więcej o: