"Uderzy w budżet polskich rodzin". Branża handlowa krytykuje nowy podatek

Nowy podatek od sprzedaży detalicznej resort finansów chce wprowadzić od 1 września 2019 r. Zdaniem Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) danina ta niesie "szereg negatywnych konsekwencji dla branży i polskich konsumentów".

Podatek od handlu uderzy w budżet polskich rodzin. Ceny pójdą jeszcze mocniej w górę, przy rekordowym wzroście w ostatnim czasie

- uważa POHiD. I argumentuje dalej:

Przez lata polscy konsumenci mieli dostęp do tysięcy produktów o najwyższej jakości po przystępnych cenach. Podatek spowoduje wzrost cen, gdyż pracując na bardzo niskich marżach, firmy handlowe nie udźwigną tej daniny. Skończy się tania żywność w naszym kraju, przez co ucierpi najuboższa część społeczeństwa

Zdaniem specjalistów POHiD nowy podatek zaostrzy konkurencję i pogorszy sytuację tych sklepów, które borykają się z zakazem handlu w niedziele. "W wyniku tego zostanie znacznie przyspieszony proces koncentracji rynku i wyeliminowanie z rynku najsłabszych firm" - pisze POHiD.

Więcej podatków, mniej inwestycji

Handlowcy zauważają, że cięcia kosztów, do których doprowadzi nowy podatek, odbiją się także na bezpośrednim otoczeniu biznesowym handlu. Dostawcy będą ze sobą konkurować jeszcze bardziej, przez co słabsze firmy okażą się mniej efektywne. Zmniejszy się liczba sklepów wybór w pozostałych, a także rodzaj asortymentu. Jednocześnie na nowej sytuacji mogą zyskać zagraniczne sklepy internetowe, które nie odprowadzają podatków w Polsce.

Podatek spowoduje ograniczenie inwestycji i rozwój handlu, co również wpłynie negatywnie na eksport polskich produktów za pośrednictwem sieci na rynki zagraniczne. Nowa danina wpłynie bezpośrednio na zwiększenie konkurencyjności sprzedaży internetowej serwisów zagranicznych, które nie są objęte żadnym polskim podatkiem i nie zasilają budżetu państwa

- podsumowuje POHiD.

Podatek handlowy

Nowy podatek od sprzedaży detalicznej jest jednym ze sztandarowych projektów PiS. Jego wprowadzenie rząd argumentuje potrzebą zabezpieczenia dochodów państwa.

Projektowane przepisy uzasadnione są koniecznością zabezpieczenia dochodów budżetu państwa

- czytamy w harmonogramie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej weszła w życie w połowie 2016 r., ale we wrześniu tego samego roku KE wszczęła postępowanie wyjaśniające. W czerwcu 2017 r. Komisja uznała, że projekt podatku narusza unijny zakaz pomocy publicznej. Rząd zawiesił więc wykonywanie ustawy - i robił tak przez kilka lat - jednocześnie składając skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ostatecznie w maju tego roku Sąd Unii Europejskiej unieważnił decyzję Komisji Europejskiej. Z założenia podatek handlowy mają płacić przede wszystkim duże sieci. Nowa danina ma być naliczana od 1 września 2019 r.

Więcej o:
Komentarze (42)
"Uderzy w budżet polskich rodzin". Branża krytykuje nowy podatek handlowy
Zaloguj się
 • plastikpiokio

  Oceniono 21 razy 15

  w przyrodzie nic nie ginie jeżeli dali 500 to muszą teraz w jakiś sposób to odebrać tylko dlaczego ucierpią bezdzietni ????---to cwane gapy----- a po wyborach dopiero śrubę przykrecą nawet nie zdajecie sobie z tego sprawy .

 • nihilistasl

  Oceniono 24 razy 14

  Z czegoś trzeba sfinansować 500+.
  Jeśli ktoś myślał, że te pieniądze sobie leżą i czekaj na wydanie... to jest w głębokim błędzie. To nie koniec. Czekają nas nowe daniny, zniesienie refundacji na część leków, itd. - te pięć stówek miesięcznie oddacie Państwu z nawiązką.

 • kecajk49

  Oceniono 17 razy 9

  A co z programem Swinia +?
  Podobno musi mieć dowód osobisty i glosować na pis co poświadczyć musi na liście wyborczej odciskiem raćki ?

 • jtby

  Oceniono 8 razy 8

  "Skończy się tania żywność w naszym kraju". Chodząc codziennie do sklepu odnoszę wrażenie, że już dawno skończyła się.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 7 razy 5

  Pan Prezes Polski na studiach zaliczyl dwa powazne kursy naukowe (oprocz wielu propagandowych)
  1. Ekonomia Polityczna Socjalizmu
  2. Ekonomia Polityczna Kapitalizmu
  ...ale bylo to w czasach, kiedy byl piekny i mlody oraz pelnymi garsciami korzystal z benefitow ukradzenia ksiezyca wraz z bratem kiedy byli mali i wplywowi. Towarzysz Wieslaw Gomulka ten ich film przygodowy ogladal wiele razy i byl zachwycony a wiec pozniejsza kariere zrobily chlopaki klasycznie, najpierw PZPR a potem 'normalnie'.
  Ale to bylo dawno temu a teraz po ukatrupieniu braciszka w Smolensku staremu pierdowi te dawne wyklady z zabytkowych 'ekonomii' juz sie kompletnie myla. A tepy elektorat i tak pieje z zachwytu.

 • poppers68

  Oceniono 9 razy 5

  A teraz uradowani i wierni wyborcy PIS zapłacą za 13 emeryturkę, 500+, 300+, Krowa +, Świnia+ i co tam jeszcze.
  Zwrócą podwójnie i potrójnie to, co blagierzy Im zaczęli udawać, że Im dają.
  Proste. Naiwna część naszego narodu zacznie podejrzewać, że Polska jednak chyba nie jest Szwajcarią Wschodu. No ale zdążą jeszcze wybrać swoich łaskawców na kolejne 4 lata. Chyba, że strona opozycyjna w całości się opamięta i uda się bezrozumne towarzystwo od władzy odsunąć. Takich orłów tośmy przy władzy nie mieli od 1989 roku a było sporo orginałów :)

 • hdtvpolska

  Oceniono 5 razy 3

  Dwie podstawowe zasady:
  [1] cena rośnie wraz z odległością od Biedronki,
  [2] kupując w Biedronce dbasz o swoją rodzinę, kupując w lokalnym sklepiku dbasz o rodzinę sklepikarza.

 • 4jaco

  Oceniono 5 razy 3

  Typowe dla pisiorów,jedną ręką dają,a drugą zabierają!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX