Gibraltar. Brytyjskie wojsko zatrzymało tankowiec, który miał płynąć z irańską ropą do Syrii

4 lipca u władze Gibraltaru w asyście brytyjskich żołnierzy zatrzymały tankowiec, który płynął do Syrii. Miał transportować irańską ropę mimo unijnych sankcji.
Zobacz wideo

Hiszpański minister spraw zagranicznych Josep Borrell przyznał, że zatrzymania tankowca przez Wielką Brytanię zażądały Stany Zjednoczone. Czemu? Podejrzewa się, że ropa pochodziła z Iranu. Władze w Madrycie badają czy podczas zatrzymania statku nie naruszono suwerenności Hiszpanii, gdyż "wydaje się, iż doszło do niego na wodach hiszpańskich". Władze Gibraltaru podały, że interwencja odbyła się na terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii.

Mamy powody sądzić, że Grace 1 (tankowiec - przyp. red.) zabrał ładunek ropy naftowej dla rafinerii Banias w Syrii i działał z naruszeniem sankcji. Ta rafineria jest własnością podmiotu, który podlega sankcjom Unii Europejskiej wobec Syrii

- oświadczył w komunikacie szef rządu Gibraltaru Fabian Picardo.

Z kolei Iran nazwał zatrzymanie statku nielegalnym i wezwał brytyjskiego ambasadora w Teheranie w celu złożenia wyjaśnień w tej sprawie, o czym poinformował na Twitterze Seyyed Abbas Mousavi, rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Syria i europejskie sankcje

Przedłużone w maju 2019 r. do 1 czerwca 2020 r. sankcje zostały nałożone na Syrię w 2011 r. Unia Europejska zdecydowała się na ten krok ze względu na trwające w tym kraju rządowe represje wobec cywilnej ludności.

Sankcje dotyczą zamrożenia aktywów syryjskiego banku centralnego w Unii Europejskiej, ograniczeń wobec wybranych inwestycji oraz eksportu technologii, które mogłyby być wykorzystane np. przez wojsko, ograniczeń eksportu sprzętu i technologii telekomunikacyjnych oraz embargo na ropę naftową.

Więcej o: