Urzędnicy odwiedzą Polaków w domach. Będą pytać o wakacje. Wizyty do 20 lipca

Urzędnicy chcą sprawdzić, ile Polacy wydają na wakacje, jak często przebywają poza granicami kraju, ile osób decyduje się na pozostanie w domu. Zapewniają o całkowitym bezpieczeństwie przekazanych danych i anonimowości.
Zobacz wideo

W domach i mieszkaniach Polaków mogą pojawić się urzędnicy, którzy oficjalnie zapytają o wakacje. Główny Urząd Statystyczny informuje, że do 20 lipca na terenie całego kraju w wylosowanych mieszkaniach zostanie przeprowadzone badanie. Będzie dotyczyło wakacyjnych wyjazdów Polaków.

Badanie dostarczy kompleksowej wiedzy m.in o skali aktywności turystycznej Polaków, rodzajach wykorzystywanych usług turystycznych, poziomie wydatków związanych z podróżami w II kwartale bieżącego roku.

Zebrane informacje zostaną wykorzystane na potrzeby statystyki w dziedzinie turystyki, rachunków narodowych, bilansu płatniczego oraz statystyki obszarów transgranicznych.

Czytaj też: Na wakacje nowymi drogami jeszcze w tym tygodniu. GDDKiA publikuje listę nowych tras

Wywiad ankietowy zostanie przeprowadzony przez ankietera statystycznego posiadającego legitymację wydaną przez właściwy urząd statystyczny. W przypadku wątpliwości tożsamość ankieterów można potwierdzić, kontaktując się z pracownikami Urzędu Statystycznego właściwego dla województwa.

GUS zapewnia, że wszystkie odpowiedzi będą traktowane jako anonimowe i całkowicie poufne, a uzyskane informacje zostaną wykorzystane wyłącznie do sporządzania zestawień zbiorczych i analiz statystycznych.

Polacy wydadzą na wakacje średnio 3,4 tys. zł

Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Provident wynika, że na letnie wakacje Polacy wydadzą w tym roku średnio niemal 3,4 tys. zł. To prawie o 670 zł więcej niż w ubiegłym roku. Większość badanych zamierza sfinansować wakacyjny wyjazd z oszczędności.

Najpopularniejszym kierunkiem letnich wojaży pozostaje polskie morze. Nad Bałtykiem wakacje zamierza spędzić 37 proc. respondentów. Niewiele mniejszy odsetek, bo 32 proc., wyjedzie za granicę. Polskie góry odwiedzi zaledwie 15 proc. badanych. Ulubionym środkiem transportu Polaków jest samochód - 61 proc. badanych zadeklarowało, że na wypoczynek pojedzie autem.