Nowa ulga podatkowa za patriotyzm dla twórców gier. Ustawa ma wejść w życie w 2020 r.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce, by ustawa przewidująca wsparcie dla twórców gier komputerowych o tematyce kulturowej i patriotycznej weszła w życie już w 2020 roku. Nowe prawo przewiduje m.in. wprowadzenie dodatkowej ulgi podatkowej.

Jak podaje "Puls Biznesu", projekt ustawy dotyczący wsparcia produkcji gier wideo promujących polską kulturę poddawany jest pracom analityczno-legislacyjnym. Pierwsze informacje na temat pomysłu wprowadzenia ulgi podatkowej dla twórców gier komputerowych pojawiły się już w lipcu 2018 roku.

Czytaj więcej: Zerowy PIT dla młodych ma kosztować samorządy miliard złotych. Miasta chcą rekompensat

Ulga podatkowa za produkcję tzw. "gier kulturowych". Pierwsze szczegóły projektu 

Według MKiDN prace nad uchwaleniem ustawy mają zostać przyspieszone tak, by dokument mógł być przedstawiony Komitetowi Stałemu Rady Ministrów w czwartym kwartale tego roku. Oznacza to, że ustawa może wejść w życie na początku 2020 roku. Projekt przewiduje wprowadzenie odliczenia od podstawy opodatkowania CIT/PIT 100 procent ustawowo określonych kosztów kwalifikowanych.

Zgodnie z pierwszymi założeniami ustawa ma wprowadzać ulgę podatkową dla producentów tak zwanych "gier kulturowych", które będą promować polskie dokonania za granicą. Wcześniej jednak każda gra zgłoszona przez producenta będzie musiała przejść test weryfikujący.

Analizie ministerstwa poddane zostaną m.in. miejsce akcji, głowni bohaterowie, narracje i dialogi, wykorzystanie oryginalnego IP, wykorzystanie elementów polskiego dziedzictwa historycznego lub kulturowego. Dodatkowo produkcja większości elementów gry powinna odbywać się na terytorium Polski oraz przy produkcji zatrudniani powinni być obywatele z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tak zwany test kulturowy prowadzony przez MKiDN będzie zbliżony do testów prowadzonych także m.in. we Francji czy Wielkiej Brytanii.

Więcej o:
Komentarze (39)
Ulga podatkowa za patriotyzm dla twórców gier komputerowych. Ustawa ma wejść w życie w 2020 roku
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 25 razy 23

  Ja pierdzielę.
  Tej bandzie kretynów pod wodza zdziecinniałego starca już zupełnie bije na dekiel. Ciekawe co jeszcze bardziej debilnego można wymyślić? Wydawałoby się, że kolejne "genialne" pomysły sięgnęły dna a tu się okazuje, że do dna jeszcze bardzo, bardzo daleko. Po prost ubrak już sł;ów przy komentarzach kolejnych pomysłów.

 • droch

  Oceniono 19 razy 17

  Czy jeśli w grze Bitwa pod Grunwaldem Jagiełło będzie mieć twarz Pana Premiera, to wystarczy, żeby załapać się na ulgę?

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 21 razy 17

  Balbina Puzzle Quest, Mateusz The Conqueror, Antoni God of War, SOP Survival, Train your writing skills with Andrzej.

 • rozterka47

  Oceniono 12 razy 12

  Antypolski PIS będzie zwalniał z podatków za patriotyzm ? Ale o ktora ojczyzne chodzi o Rosję czy Watykan ,
  bo w całym świecie za wyraz patriotyzmu uważa się uczciwe , regularne płacenie podatków .

  ja w tych coraz rozleglejszych zwolnieniach z podatków widzę chęć zniszczenia polskiego budżetu czyli zniszczenia polskiej państwowości , bo państwo utrzymują obywatele poprzez podatki
  o zdobywaniu elektoratu przez przekustwa wyborcze nie wspominając

  potem znowu będziemy przystawką Rosji jako biedny , słaby nic nie liczący się w Europie kraik

 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 16 razy 10

  Stop polonizacji gier komputerowych.

 • tur_ams

  Oceniono 9 razy 9

  Ja mam parę pomysłów na gry patriotyczne:

  - "Jedwabne": gra zręcznościowa, polegająca na łapaniu uciekających Żydów i zaganianiu ich do stodoły. Rudna bonusowa za ukończenie etapu z dobrym wynikiem to grabienie wszystkiego z żydowskich gospodarstw na czas - krowa 500 punktów, krzesło 50, ukryte pieniądze 1000 itd.

  - "Rekruter" : strategia ekonomiczna polegająca na rekrutacji Ukraińców, negocjowaniu jak najniższych stawek, wyciąganiu od nich jak najdłuższych nadgodzin i przeciąganiu terminu wypłaty. Istotnym elementem gry będzie ukrywanie wypadków przy pracy, unikanie inspekcji BHP i znajdowanie dobrych miejsc na porzucanie rannych w wypadkach przy pracy.

  - "Nasze Ulice": bijatyka z stylu Street Fighter. Bohater patroluje ulice polskich miast i "czyści" je z niepożądanego elementu: LGBT, lewactwa, Arabów, Czarnych, Arabów i hord uchodźców masowo atakujących polskie kobiety.

  Co sądzicie o tej liście gier? Myślicie, że mam szansę na dotację? Czy te gry dostatecznie mocno podkreślają nasze narodowe dokonania i promują Polskość za granicą?

 • sztucznypolak

  Oceniono 11 razy 9

  Ciekawe kto bedzie ustalal koszernosc gry?

  Trudno sobie wyobrazic cos bardziej bezczelnego.

 • bartino

  Oceniono 17 razy 9

  Zatem WIedzmiń się nie załapie, pewnie znów jakaś grupka pociotków pisowskich chce się dobrać do nieswojej kasy, zrobić gniota, w którego nikt nie będzie grał, wziąć ulgi podatkowe i kupować ośmiorniczki

 • jael53

  Oceniono 11 razy 7

  Będzie więc gra na podstawie powieści Makuszyńskiego, "O dwóch takich, co ukradli księżyc".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX