Górnicy na zlecenie PGE testują terenowego elektryka. Sokół 4x4 ma sobie poradzić "z zadaniami w kopalni"

W Kopalni Węgla Brunatnego Turów trwają testy elektrycznego samochodu Sokół 4x4. Badania zlecone przez PGE mają wykazać, czy pojazdy tego typu będą mogły być wykorzystywane podczas standardowych prac w kopalni.
Zobacz wideo

PGE zleciła przeprowadzenie testy elektrycznego samochodu elektrycznego Sokół 4x4, który został zaprojektowany na bazie Landlovera Defender. Pierwsza faza prób zakończyła się właśnie w Kopalni Węgla Brunatnego Turów w ramach współpracy Południowo-Zachodniego Klastra Energii, do którego należy turoszowski kompleks energetyczny, i Zgorzeleckiego Klastra Energii.

PGE wyjaśnia, że dzięki pracom nad elektrycznym pojazdem chce mieć swój udział w rozwoju elektromobilności.

Z jednej strony sukcesywnie rozwijamy infrastrukturę ładowania, co sprzyja wzrostowi liczby samochodów elektrycznych na polskich drogach, z drugiej strony cały czas szukamy możliwości powiększania swojej floty o auta z napędem elektrycznym. 

- powiedział prezes PGE Henryk Baranowski, cytowany w komunikacie. 

PGE sprawdza elektryczny pojazd terenowy

Testy są częścią realizowanego przez PGE GiEK projektu "Zaangażowanie spółki w obszarze rozwoju elektromobilności". Jego głównym produktem ma być program wymiany floty transportowej i budowa punktów ładowania.

Czytaj też: PGE wyłączyła elektrownię, która "służyła" od czasów stanu wojennego

Jako pierwsi w Polsce planujemy sprawdzić, jak poradzą sobie elektryczne pojazdy terenowe w warunkach eksploatacyjnych kopalni odkrywkowej. [...] Pojazd będzie użytkowany przez pracowników kopalni podczas standardowych prac, które na co dzień wykonywane są przez pojazdy terenowe o podobnych parametrach

- podkreślił prezes PGE GiEK Robert Ostrowski.

Grupa PGE odpowiada za produkcję 43 proc. energii elektrycznej, w tym segment Energetyki Konwencjonalnej ok. 42 proc. 9 proc. krajowej energii odnawialnej pochodzi z instalacji spółki. 

Produkcja prądu z odnawialnych źródeł energii w Polsce spadła z 14,1 proc. w 2017 do 12,7 proc. w 2018. Źródłem elektryczności w Polsce wciąż jest węgiel - daje 78 proc. prądu, w tym węgiel kamienny 49,1 proc, a brunatny 29,1 proc. Udział gazu w produkcji energii elektrycznej wynosił w roku 2018 7,2 proc., rok wcześniej było to 5,2 proc. 

Więcej o: