Alternatywa dla Wi-Fi w warszawskim wieżowcu. Trulifi posługuje się falami świetlnymi

W warszawskim wieżowcu Spektrum Tower wdrożona została technologia, która do komunikacji z internetem i urządzeniami wykorzystuje fale świetlne. W jaki sposób to działa?
Zobacz wideo

W warszawskim Spektrum Tower wdrożona została nowatorska technologia, która wykorzystuje fale świetlne w komunikacji bezprzewodowej. Trulifi, stworzona przez firmę Signify, ma stanowić alternatywę dla WiFi, 4G/5G, czy Bluetooth i zapewniać internet tam, gdzie korzystanie z klasycznej technologii może być kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. 

Jak działa nowa technologia?

Trulifi posługuje się falami świetlnymi, aby umożliwić dwukierunkową komunikację bezprzewodową z prędkościami znacznie przewyższającymi większość konwencjonalnych technologii bezprzewodowych stosowanych w miejscach pracy.

Rozwiązanie bazuje na optycznych urządzeniach nadawczych i odbiorczych. Są niewidoczne dla użytkownika, bo wbudowane w źródło światła - lampę umieszczoną w suficie. Lamp nie trzeba jednak wymieniać - urządzenie odpowiedzialne za rozsyłanie internetu za pomocą światła można przyczepić do obudowy lampy. 

Przedstawiciele Signify podkreślają, że technologia ta pokonuje rosnące zatory charakterystyczne dla miejsc, w których "kłóci się" ze sobą wiele tradycyjnych routerów wykorzystujących fale radiowe. Pasma poszczególnych urządzeń nakładają się przez co komunikacja czasami bywa utrudniona. Trulifi, wedle producenta,  jest idealna dla obszarów, gdzie częstotliwości radiowe nie działają dobrze lub w ogóle, bądź nie są dozwolone. 

O podobnej technologii słyszeliśmy kilka lat temu. Estońska firma Velmenni w 2015 roku zaprezentowała system przesyłania danych za pomocą światła widzialnego. Li-Fi wykorzystuje diody, które migoczą z olbrzymią, niezauważalną dla oka częstotliwością. Dane, przesyłane niczym za pomocą sygnałów Morse'a, są zbierane przez specjalny czujnik. Ideę działania technologii przedstawia poniższy film.

 

"Jako właściciel, skupiamy się na dostarczaniu naszym klientom najwyższej klasy rozwiązań. Jesteśmy również zobowiązani do badania i testowania najnowszych technologii dostępnych na rynku. Cieszymy się, że jako pierwsi w Europie środkowo-wschodniej wdrożyliśmy technologię Trulifi firmy Signify, wyznaczając nowe standardy dla branży nieruchomości" - powiedział Strutyński, podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor zarządzający Globalworth Grzegorz Strutyński. Właściciel Spektrum Tower Zakłada wdrożenia w kolejnych obiektach.

Globalworth Poland Real Estate N.V. (dawniej Griffin Premium RE) to polska platforma nieruchomości biurowych, od kwietnia 2017 roku notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka jest zarejestrowana w Holandii.