Książeczki mieszkaniowe będzie można rejestrować w banku. MIiR zapowiada zmianę w przepisach

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiedziało zmianę w przepisach dotyczących prowadzenia książeczek mieszkaniowych. Zgodnie z założeniami resortu książeczki mieszkaniowe będzie można rejestrować w banku.
Zobacz wideo

Zmiana w przepisach dotyczących książeczek mieszkaniowych ma dodatkowo uwzględnić pierwszeństwo takich właścicieli przy rozparzaniu wniosków w programie "Mieszkanie na Start". Jak podaje portal money.pl, ministerstwo planuje wprowadzić system rejestracji, który umożliwi m.in. rejestrowanie książeczek mieszkaniowych. Dzięki temu władze będą miały informację na temat aktualnej liczby prowadzonych książeczek.

Zmiana przepisów dotyczących książeczek mieszkaniowych

To z kolei ma przyspieszyć proces likwidacji książeczek mieszkaniowych oraz pozwoli oszacować wysokość premii gwarancyjnej. Z tej ostatniej skorzystać mogą posiadacze książeczek założonych przed 24 październikiem 1990 roku. Muszą jednak oni spełnić ściśle określone warunki.

Właściciele książeczki mieszkaniowej, aby uzyskać premię gwarancyjną, muszą złożyć wniosek o likwidację książeczki. Wypłatę premii można uzyskać m.in. poprzez przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, przeprowadzając remont mieszkania lub zawierając umowę najmu instytucjonalnego. Wszystkie kryteria i dokumenty konieczne do przedstawienia w banku można znaleźć na stronie pkobp.pl. Dzięki rejestracji książeczki w banku wypłata premii gwarancyjnej ma być wypłacana jeszcze "przed uzyskaniem własności mieszkania tytułem spłaty części kapitałowej".

Wszystkie te działania należy dokładnie udokumentować. Aby otrzymać pieniądze z likwidowanej książeczki, należy złożyć wniosek w terminie 90 dni od dnia wystąpienia zdarzenia uprawniającego do pobrania premii gwarancyjnej. Premia wypłacana jest z budżetu państwa i oscyluje w granicach 10 tysięcy złotych za jedną książeczkę. 

Skąd książeczki mieszkaniowe 

Książeczki mieszkaniowe zakładane były w komunistycznej Polsce jako jeden ze sposobów oszczędzania pieniędzy na mieszkanie. Zwykle zakładane były przez młode małżeństwa oraz rodziców dla swoich dzieci. Po zmianie ustroju gospodarkę dotknęła hiperinflacja, a przeprowadzona w połowie lat 90. denominacja sprawiła, że środki z książeczek mieszkaniowych Polaków zamieniły się w groszowe oszczędności.

Więcej o: