Solorz wchodzi w windykację. Przejmuje firmę założoną przez byłego prezesa Getin Banku

Zygmunt Solorz postanowił zainwestować w branżę windykacyjną. Przejął spółkę specjalizującą się w ściąganiu długów. Jako właściciel firmy telekomunikacyjnej ma ku temu powód - coraz więcej Polaków nie płaci bowiem za telefon. Długi związane z innymi branżami również rosną.
Zobacz wideo

Zygmunt Solorz, właściciel Cyfrowego Polsatu, rozszerza działalność. Jak donosi "Puls Biznesu" potentat mediów i telekomunikacji postanowił wejść w biznes windykacyjny. Przejął pakiet większościowy w spółce Vindix.

Nie jest to firma specjalnie znana, zaledwie trzy lata temu stworzył ją jednak cieszący się sporym uznaniem manager - Michał Handzlik, były prezes Getin Banku. Vindix ma portfel wierzytelności o wartości 450 mln zł. Składa się głównie z należności dla telekomów, nie brakuje w nim też długów sprzedanych przez firmy pożyczkowe i banki.

Długi Polaków coraz większe

Zaległości kredytowe i pozakredytowe Polaków wzrosły o ponad 2 mld zł w pierwszym kwartale br. i przekroczyły 76 mld zł, a liczba niesolidnych dłużników wzrosła do blisko 2,8 mln osób - wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor.

Zaległości wobec firm telekomunikacyjnych przekroczyły 1,14 mld zł. 83 proc. tego zadłużenia przypada na konsumentów, wynika z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD).

Czytaj też: Zygmunt Solorz-Żak zapowiada podwyżkę cen abonamentów. Cyfrowy Polsat droższy na jesieni

Średnie miesięczne wydatki na telefon to 49,9 zł. Jak się okazuje, to jedne z najtańszych usług telekomunikacyjnych w Unii Europejskiej. Według Eurostatu, Polacy miesięcznie płacą połowę tego, co przeciętni Europejczycy. Tymczasem nawet taka kwota bywa problemem, kiedy przychodzi uregulować rachunki.

Solorz, który jest właścicielem operatora telefonii komórkowej Plus, ma też inny powód, by inwestować w windykację. Rosną bowiem długi Polaków za usługi telekomunikacyjne. Telekomy czekają już na spłatę 1,3 mld zł. Co szczególnie niepokojące niepłacących jest więcej niż przed rokiem. Średnia wartość zadłużenia telekomunikacyjnego przypadająca na jedną osobę i firmę wynosi obecnie 3 584 zł i jest o 309 zł wyższa niż w roku 2018. 

Więcej o: