Ceny mieszkań na rynku wtórnym wystrzeliły. Nawet 10 tys. zł za metr własnego "M"

Eksperci od nieruchomości nie mają wątpliwości - mieszkania w ciągu ostatniego półrocza stanowczo podrożały. W stolicy i paru innych miastach o ponad jedną piątą. W Warszawie sprzedają się nawet lokale kosztujące powyżej 10 tys. zł za metr kwadratowy.
Zobacz wideo

Rynek nieruchomości nie zamierza przestać rosnąć. W drugim kwartale bieżącego roku mieszkania na rynku wtórnym znów podrożały - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance. Średnia cena metra kwadratowego w stolicy osiągnęła historycznie wysoki poziom. Mniej spektakularne, ale widoczne podwyżki stwierdzono na rynku poznańskim, wrocławskim i gdańskim. Jedynie Kraków ustrzegł się przed dynamicznym wzrostem cen.

O ile podrożały mieszkania? O całe 22 proc. w trzech z wymienionych miast i 12 proc. w Krakowie. 

Wzrost cen mieszkań na rynku wtórnymWzrost cen mieszkań na rynku wtórnym Barometr Metrohouse i Gold Finance

O tym, jak bardzo sprzedawcy są pewni udanej transakcji, świadczą wyniki dotyczące obniżki cen po wystawieniu oferty. Najwięcej wytargować można we Wrocławiu, jednak kwota jest stosunkowo niewielka - wynosi nie więcej niż trzy proc. 

Jakie mieszkania się sprzedają?

Warszawa wciąż słynie z większych lokali - największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o metrażu między 35 a 65 m kw. W sumie jest to 69 proc. wszystkich nabywanych lokali. W przypadku innych największych miast sytuacja wygląda podobnie, ale szczególnym zainteresowaniem cieszy się segment 35-50 m kw.

Czytaj też: Mieszkania coraz droższe. Jest nowy raport NBP. "Wzrost cen przyspieszył"

ZMIANY ŚREDNIEJ OFERTOWEJ CENY 1 MKW. NOWYCH MIESZKAŃ
W METROPOLIACH (I KW. 2019 R./II KW. 2019 R.)ZMIANY ŚREDNIEJ OFERTOWEJ CENY 1 MKW. NOWYCH MIESZKAŃ W METROPOLIACH (I KW. 2019 R./II KW. 2019 R.) ZMIANY ŚREDNIEJ OFERTOWEJ CENY 1 MKW. NOWYCH MIESZKAŃ W METROPOLIACH (I KW. 2019 R./II KW. 2019 R.) Barometr Metrohouse i Gold Finance

Wzrost cen powoduje, że w Warszawie trudno jest o zakup mieszkania w cenie poniżej 6 tys. zł za m kw., a dominującym zakresem cen transakcyjnych jest 8-10 tys. zł za m kw. 35 proc. wszystkich transakcji w stolicy zawieranych jest w cenach powyżej 10 tys. zł za mkw., natomiast 57 proc. nabywców lokali w Warszawie dokonuje transakcji w cenie poniżej 500 tys. zł. Zupełnie inaczej prezentuje się ten rozkład w przypadku pięciu największych miast. Tam ponad połowa transakcji mieści się w kwocie do 300 tys. zł.

Rynek pierwotny też odnotowuje wzrost. Najszybsze tempo dotyczy Warszawy i Gdańska. W bardziej umiarkowany sposób ceny rosną we Wrocławiu. W Poznaniu brak jest istotnych zmian, a w Krakowie, podobnie jak na rynku wtórnym, pojawiły się niewielkie spadki.