Koniec Garbusa. Volkswagen zakończył produkcję ostatniej wersji modelu, popularnego Beetle

W środę 10 lipca ostatni egzemplarz kultowego modelu Volkswagena po raz ostatni zjechał z taśmy produkcyjnej. Ostatni garbus został wyprodukowany w meksykańskiej Puebli i przy dźwiękach zespołu mariachi pojechał prosto do muzeum.
Zobacz wideo

W ramach tzw. serii "final edition" powstało 5961 sztuk Volkswagena Beetle. Garbusy, zwane też chrząszczami, zostaną sprzedane za pośrednictwem strony Amazon.com.

Garbusy odjeżdżają w przeszłość. Volkswagen wyprodukował ostatnie egzemplarze

Beetle był następcą Volkswagena Garbusa, najdłużej i najliczniej produkowanego modelu auta w historii motoryzacji - w sumie wyprodukowano ponad 21 mln sztuk. Garbus został zaprojektowany i wprowadzony do produkcji w latach 30 ubiegłego wieku. W 1933 roku Adolf Hitler nakazał Ferdinandowi Porsche stworzenie pojazdu dostosowanego dla rodzin - dwójki dorosłych i trójki dzieci oraz nazwanie go Volkswagen ("samochód dla ludu"). Masowa produkcja samochodu ruszyła jednak dopiero po zakończeniu II wojny światowej.

Garbusy były produkowane przez ponad 80 lat, w różnych fabrykach zlokalizowanych na całym świecie. Po II wojnie światowej ponowne uruchomienie produkcji nastąpiło w zakładach samochodowych zlokalizowanych Wolfsburgu na terenie Dolnej Saksonii. 

Produkcja w Wolfsburgu zakończyła się w 1978 roku, a montaż przeniesiono do Meksyku. Jak podaje portal wrc.net.pl w ostatnim czasie wyniki sprzedaży Beetle'a nie były imponujące - w zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych i Europie sprzedano zaledwie 30 tysięcy sztuk tych samochodów.