Złoty traci do franka. Szwajcarska waluta najdroższa od marca. Ważniejsza może być jednak decyzja unijnego trybunału

Za franka szwajcarskiego w piątek po południu na międzybankowym rynku walutowym płacono nawet 3,86 złotego. To najwyższy poziom w notowaniach do złotego od końca marca. Z kolei od lipca 2018 r. złoty stracił do szwajcarskiej już 15 groszy.
Zobacz wideo

Kurs franka do złotego "sięgnął" najniższych poziomów w tym roku w połowie kwietnia. Wówczas za szwajcarską walutę trzeba było płacić 3,73 zł. Od tej pory polska waluta systematycznie traci, w piątek około godziny 14 za franka szwajcarskiego trzeba było płacić 3,86 złotego. To oznacza, że w niespełna trzy miesiące złoty osłabił się o prawie 13 groszy, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 15 groszy. Tylko w piątek nasza waluta straciła do szwajcarskiej dwa grosze. 

Notowania franka szwajcarskiegoNotowania franka szwajcarskiego stooq.pl

Szwajcarski frank wrócił do łask inwestorów w maju, gdy na nowo rozgorzał konflikt handlowy na linii USA-Chiny. Inwestorzy szukając bezpiecznej przystani przypomnieli sobie o szwajcarskiej walucie. Dzisiejsza przecena EUR/CHF,  jaka ma miejsce w reakcji na sugestię Ignazio Visco z Banku Włoch - że już na lipcowym posiedzeniu ECB może poluzować politykę monetarną - rykoszetem uderzyła w notowania CHF/PLN, windujące je do najwyższych poziomów od końca marca

- uważa Marcin Kiepas, analityk walutowy Tickmill.

Frank szwajcarski będzie dalej umacniał się kosztem złotego?

Od prawie roku kurs CHF/PLN porusza się w szerokim trendzie bocznym, który aktualnie od dołu ogranicza poziom 3,73 zł, a od góry 3,8650 zł. - Dalsze osłabienie złotego do franka nie jest wykluczone, aczkolwiek jego potencjał wydaje się już mocno ograniczony - uważa Marcin Kiepas. Według niego solidne osłabienie złotego wymagałoby drastycznego pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych albo silnego wyhamowania wzrostu gospodarczego w Polsce. Oba scenariusze na razie wydają się mało prawdopodobne.

Bank Szwajcarii ma decydujący głos

Dużo ważniejsze dla notowań franka mogą być ewentualne decyzje podejmowane przez SNB, czyli Szwajcarski Bank Centralny. Co oczywiste, dla SNB najważniejsze są notowania szwajcarskiej waluty do euro. - Ewentualny spadek EUR/CHF poniżej dołków z czerwca, do najniższych poziomów od dwóch lat, sprowokuje werbalną interwencję Banku Szwajcarii w celu osłabienia franka - uważa Marcin Kiepas. Taka decyzja mogłaby mieć wpływ na notowania złotego. 

Frankowicze. Decyzja TSUE może być ważniejsza

Dla Polaków spłacających kredyty we frankach szwajcarskich o wiele ważniejsze od notowań walutowych może okazać się lipcowa decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok TSUE będzie bowiem kluczową wskazówką dla sądów w Polsce, jak rozstrzygać kwestie kredytów "walutowych".

Spora część osób posiadających kredyty "frankowe" udowadnia w polskich sądach, że w ich umowach z bankami znalazły się niedozwolone klauzule indeksacyjne. To one wskazują, na jakiej podstawie wyliczany jest kurs CHF/PLN używany do przeliczania poziomu zadłużenia i rat kredytobiorców. Frankowicze dowodzą, że te kursy były arbitralnie ustalane przez banki. Wobec uznania tych zapisów za niedozwolone, pozostaje dla sądów pytanie, jak rozstrzygnąć całą sprawę - czy np. realizować umowę tak, jakby niedozwolonej klauzuli w niej nie było, czy np. w jej miejsce "włożyć" jakąś inną. Korzystny dla frankowiczów wyrok TSUE mógłby dać im poważny argument w sprawach sądowych, które toczą z bankami.  

Zobacz też: Korzystna dla frankowiczów opinia rzecznika TSUE. Co oznacza w praktyce? Prawnik odpowiada