Austria. Zakaz zjazdu z autostrad w Tyrolu. Kilometrowe korki i oburzenie Niemców. "To niedopuszczalne"

W Tyrolu wprowadzono zakaz zjazdu z autostrad w soboty i w niedzielę. Będzie obowiązywać do połowy września. Władze Tyrolu tłumaczą to tym, że nadmierny ruch pojazdów jest uciążliwy dla mieszkańców.
Zobacz wideo

Austriacy na początku sezonu wakacyjnego wprowadzili nowe regulacje. Zgodnie z nowymi przepisami we wszystkie wakacyjne weekendy zamknięte zostaną dla ruchu lokalne drogi wiodące wzdłuż autostrady Brennerskiej (A13) oraz autostrady Inntal (A12). Mogą z nich korzystać tylko okoliczni mieszkańcy albo ci turyści, którzy spędzają urlop w regionie. Inni, którzy wykorzystują boczne drogi do ominięcia korków na autostradach albo uniknięcia opłat, są zawracani przez policję.

Spór o autostrady. Niemieccy kierowcy muszą stać w korkach

W efekcie wprowadzenia w Tyrolu zakazu zjazdu z autostrad w soboty i w niedzielę Niemcy, którzy korzystając z sezonu urlopowego jadą na południe Europy, muszą stać na austriackich drogach w kilometrowych korkach.  Niemiecki minister transportu krytykuje austriacki zakaz opuszczania zakorkowanych autostrad. - To jest niedopuszczalne, że tak ważna europejska arteria jest zamykana w wyniku lokalnych decyzji - powiedział Andreas Scheuer. Były austriacki minister transportu Alois Stoeger z kolei twierdzi, że "ważne jest tylko, aby na czas informować obywateli o zakazach. Wtedy wszyscy mogą się do zakazu dostosować". 

Na początku lipca w wywiadzie dla "Bild am Sonntag" minister transportu Andreas Scheuer powiedział, że jego resort "przygotowuje pozew przeciwko Austrii". Dodał, że "tak samo postąpią Włosi". - Blokada tyrolska poważnie utrudnia swobodny przepływ towarów w Europie i narusza prawo UE - stwierdził Scheuer. Dlatego wraz ze swoim włoskim odpowiednikiem Danilo Toninellim wezwał Komisję Europejską do podjęcia natychmiastowych działań i powstrzymania "tej systematycznej blokady".

Zakaz zjazdu z autostrad w Tyrolu - problem polityczny?

25 lipca w Berlinie spotkają się ministrowie transportu Niemiec i Austrii. W rozmowie będzie też uczestniczyć szef tyrolskiego rządu. Tematem spotkania będą wprowadzone przez Austrię ograniczenia w ruchu pojazdów.

Więcej o:
Komentarze (106)
Austria. Zakaz zjazdu z autostrad w Tyrolu. Kilometrowe korki i oburzenie Niemców. "To niedopuszczalne"
Zaloguj się
 • strzalowyg

  Oceniono 21 razy 13

  turysta - niepożądany element turystyki, jednej z gałęzi gospodarki, której celem jest maksymalizacja wpływu środków finansowych przy jednoczesnej minimalizacji ruchu turystów, to jest elementów przekazujących środki pieniężne

 • ptakomysz

  Oceniono 12 razy 10

  Koniecznie trzeba wyprodukować samochody, które mogą latać w powietrzu
  Prototypy już są.
  Wtedy znikną korki.
  Czekam na wypowiedż Morawieckiego.
  Może być narazie 2.000.000 sztuk.
  Na początek.

 • zaffaran

  Oceniono 24 razy 10

  Nie tylko w Tyrolu, w landzie Salzburg też. A ja się nie dziwię. Kampery, samochody z wielkimi przyczepami zjeżdżają z autostrady, żeby ominąć korki i rozjeżdżają lokalne drogi. Też chyba bym się wkurzyła.

 • darek479

  Oceniono 7 razy 7

  tak sobie myśle, że w 39 trzeba się było zgodzić na eksterytorialną autostradę do Prus.
  Do dziś by w korkach stali i żadnej wojny by nie było

 • ptakomysz

  Oceniono 11 razy 7

  Za dużo ludzi na świecie.
  Za dużo samochodów na świecie.
  Trzeba coś z tym zrobić.
  Kiedy jadę w trasę to przede wszystkim planuję o której stracę i ile czasu w korkach w Stanach.

 • nino.rota

  Oceniono 21 razy 5

  turystów zapraszamy do goscinnej Polski: czysto, bezpiecznie, jednorodnie...

 • iarna

  Oceniono 10 razy 4

  Proponuję przłaczyć Austrię do Wolskiej i znięść wszystko. Oraz wprowadzić bramki. Od razu się wszyscy kapną kto jest panem i nosi mózg z piórkiem.

 • tomspeed

  Oceniono 5 razy 3

  Jęsli zakaz z powodu kierowców omijających korków to chyba kpina, a jesli kierowcy próbują omijać tak opłat, to niech sobie poprawią system opłat. Niech sobie zrobią tak jak jest na małopolskiej A4, pobierać przy wjeździe i zjeździe...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX