Pol'And'Rock Festival. Jednak znalazło się 70 dodatkowych pociągów do Kostrzyna nad Odrą

Wiceprezes PKP PLK potwierdził, że będzie 70 dodatkowych pociągów, które dowiozą uczestników na Pol'And'Rock w Kostrzynie nad Odrą. Na początku maja Przewozy Regionalne odmówiły odpłatnego udostępnienia dodatkowych pociągów na festiwal.
Zobacz wideo
Wpłynęło łącznie 70 wniosków o dodatkowe pociągi na tegoroczny Pol’And’Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą. Wszystkie wnioski od przewoźników zostały pozytywnie rozpatrzone

- potwierdził wiceprezes PKP PLK Marek Olkiewicz.

Co więcej, przedstawiciel przewoźnika zapowiedział, że jeśli wpłyną kolejne wnioski o dodatkowe pociągi, to PKP PLK postara się je zapewnić. Wbrew początkowym zapowiedziom, najwięcej połączeń (53) obsłużą Przewozy Regionalne. Pociągi zapewni także Arriva (8), PKP Intercity (3) oraz Koleje Wielkopolskie (2). Wszystkie dodatkowe pociągi do Kostrzyna nad Odrą będą realizowały kursy między 30 lipca a 4 sierpnia.

PKP PLK zapewni transport

Mirosław Skubiszyński z PKP PLK poinformował też, że poza dodatkowymi połączeniami, 12 pociągów  PKP Intercity przejeżdżających przez Kostrzyn nad Odrą zostanie wydłużonych w sumie o 37 wagonów.

Ponadto każdego dnia, niezależnie od obsługi Pol’And’Rock Festival, ze stacji Kostrzyn odjeżdża 30 pociągów rejsowych i planowych w kierunku Szczecina i Rzepina, 10 w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego i dalej do Krzyża

- zapowiedział Mirosław Skubiszyński.

Dodał, że podobnie jak w poprzednich latach, budynek dworca w Kostrzynie nad Odrą na czas imprezy będzie zamknięty. Organizatorzy festiwalu odgrodzą teren i przygotują trzy kontrolowane wejścia na perony. Na terenie dworca będzie dodatkowe nagłośnienie i telebimy, na których mają być wyświetlane wszystkie komunikaty.

Ponad 60 tys. pasażerów

Prezes spółki Przewozy Regionalne Krzysztof Zgorzelski powiedział, że przewoźnik zaplanował 12 komercyjnych połączeń dalekobieżnych z Rzeszowa i Białegostoku (w ramach których dodatkowe pociągi pokonają największe odległości), Olsztyna, Krakowa, Kędzierzyna-Koźle i Łukowa. Oprócz nich na podstawie umów z samorządami przewoźnik uruchomi 41 lokalnych połączeń kolejowych.

Dodatkowo wzmocnimy jeszcze na trasie Kostrzyn - Szczecin 13 pociągów dodatkowym składem. Łącznie jest to oferta, która zapewni dojazd dla ponad 60 tysięcy pasażerów

- poinformował Krzysztof Zgorzelski.

To więcej niż liczba pasażerów przewiezionych przez firmę w trakcie festiwalu rok temu.

Zamieszanie z pociągami na festiwal

Początkowe problemy z zapewnieniem transportu na festiwal Pol’And’Rock pojawiły się na początku maja, kiedy Jerzy Owsiak ogłosił, że w tym roku, pierwszy raz od 25 lat, Przewozy Regionalne odmówiły odpłatnego udostępnienia dodatkowych połączeń na imprezę. Szef WOŚP opublikował pismo, które do prezesa firmy przewozowej wystosował w imieniu fundacji mecenas Jacek Dubois.

W czerwcu w sprawę zaangażowali się marszałkowie z Pomorza, którzy wynegocjowali z przewoźnikiem dodatkowe połączenia. Zaapelowali też do innych samorządowców o podobną postawę. Ostatecznie w kwestię zorganizowania dodatkowych pociągów włączył się także premier Mateusz Morawiecki, który polecił ministrowi Andrzejowi Adamczykowi przygotowanie dodatkowych połączeń.

Pol’And’Rock Festival 2019 

Tegoroczny Pol’And’Rock Festival odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. Impreza jest organizowana od 1995 r. (do 2017 r. jako Przystanek Woodstock) przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z darowizn oraz wpłat sponsorów. Jej celem jest podziękowanie wolontariuszom za zimową zbiórkę pieniędzy na sprzęt medyczny dla szpitali oraz inne cele statutowe.

Więcej o: