Kobiety z tego rocznika mogą liczyć na wyższe emerytury. Średnio prawie 250 zł podwyżki

Kobiety z rocznika 1953, które pobierają tzw. emerytury po emeryturze, będą miały sześć miesięcy na złożenie wniosku do ZUS o ponowne przeliczenie świadczenia. Niektóre emerytki mogą liczyć średnio na prawie 250 złotych podwyżki.
Zobacz wideo

Jak podaje "Gazeta Prawna" w piątek Senat podjął uchwałę o nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ostatnie działania związane są z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ustawy wprowadzającej obniżkę emerytur pobieranych po wcześniejszych emeryturach.

Kobiety urodzone w 1953 roku mogą liczyć na wyższe emerytury. Według ZUS-u średnia podwyżka emerytury ma wynieść ponad 200 złotych

W takiej sytuacji znalazły się w dużej mierze kobiety urodzone w 1953 roku, które jako ostatnie mogły skorzystać z przejścia na wcześniejszą emeryturę. Miały one zachować prawo do przeliczenia wcześniejszej emerytury na wyższą w wieku powszechnym. Jak się jednak okazało wprowadzono przepisy, które obejmowały odjęcia wypłaconych świadczeń. W związku z tym, mimo wcześniejszych zapewnień, kobiety otrzymały niższe emerytury.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do kwietnia tego roku otrzymał 40 666 skarg o wznowienie postępowania w tej sprawie. Ponad 25 tysięcy z nich to sprawy już przedawnione. Ponowne obliczenie emerytury objęło jednak 8 333 kobiet. Po wejściu ustawy w życie emerytki z rocznika 1953, których wnioski uznano za przedawnione, będą mogły ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury. Będą miały na to sześć miesięcy.

Ponowne przeliczenie emerytury bez wcześniejszego odjęcia będzie oznaczało dla ZUSu konieczność wypłacenia wyrównania. Z danych ZUS wynika, że średnia miesięczna podwyżka może wynieść około 245,50 złotych. 

Więcej o:
Komentarze (16)
Kobiety z tego rocznika mogą liczyć na wyższe emerytury. Średnio 200 złotych podwyżki
Zaloguj się
 • luzyna

  Oceniono 19 razy 15

  Kolejna kiełbasa wyborcza dla kobiet z rocznika 1953. Żeby zagłosowały na PIS. Te kobiety miały to szczęście, że mogły iść na wcześniejszą emeryturę, a to dla urodzonych już rok później nie było możliwe. Te urodzone później musiały jeszcze dla odmiany popracować dłużej do emerytury, gdyż zmieniły się zasady. Też otrzymują niższą emeryturę od tej którą otrzymuje rocznik 1953, bo liczona po nowych zasadach. Więc sprawiedliwości w tym zagmatwanym systemie nie da się osiągnąć. Zawsze ktoś jest w gorszej sytuacji.

 • york102

  Oceniono 11 razy 9

  Moja żona złożyła stosowne pismo i otrzymała o dziwo bardzo szybko odpowiedz . Z której wynikało po przeliczeniu wyszło że musieli by jej obniżyć ale łaskawie nie zrobią tego. Takich odpowiedzi może się spodziewać większość zainteresowanych pań.

 • prawdziwek89

  Oceniono 8 razy 8

  Skrajnie niesprawiedliwe. Może wysokość emerytury powinna być losowana?

 • prawdziwek89

  Oceniono 9 razy 7

  Jasne, jest to rocznik wyżowy kolejna łapówka wyborcza.

 • Tadeusz Molenda

  Oceniono 8 razy 6

  To jest przykład rasizmu przynależnościowego stosowany w tym nienormalnym kraju.Emerytury które zależą od daty urodzenia .Kobieta ur w 53 r może przeliczyć emeryturę a mężczyzna ur w 51 r nie .Chory kraj zarządzany przez bandę oszustów .

 • yokoono23

  Oceniono 5 razy 5

  Przyjdzie czas że oddadzą zrabowane emerytury wszystkim tak zwanym nowym SB-kom i to z odsetkami nawet wolfgangowa im nie pomoże.

 • prawdziwek89

  Oceniono 4 razy 4

  PISi rocznik

 • tekameka

  Oceniono 6 razy 4

  nie tylko wyższe emerytury, ale także wyrównanie z odsetkami za 6 lat - od 2013 do 2019 roku

  "emerytura w ponownie ustalonej wysokości będzie przysługiwać od dnia nabycia prawa do emerytury powszechnej, a nie od dnia złożenia wniosku o ponowne ustalenie jej wysokości"

 • 31klara31

  Oceniono 1 raz 1

  Mi odrzucono wniosek z powodu przedawnienia , ale obliczyli mi jak sprawa wyglądac mogłaby ,,,więc po przeliczeniu , moja obecna emerytura jest korzystniejsza od tej , ktorą otrzymałabym już po ominięciu ustawy , To jest rabunek naszych pieniędzy , Dla wiadomości pań ,,,,,oni obliczą emeryturę na nowo , ale porównają z emeryturą obecną z waloryzacją pięcioletnią , która zawsze będzie wyższa od tej z 2013 roku , nawet z pominięciem ustawy,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX