Czechy wyemitowały banknot o nominale 0 euro. Można na nim zarobić tysiące koron

W ciągu czterech godzin wyprzedały się wszystkie banknoty z wizerunkiem Karela Gotta. W Czechach, w 80. rocznicę urodzin najbardziej znanego piosenkarza w historii kraju, wyemitowano partię pamiątkowych banknotów o nominale 0 euro.

Banknoty można było nabyć w jednym z dwóch bankomatów ustawionych w jednym ze sklepów muzycznych. Każdy mógł kupić najwyżej dwa egzemplarze. Jeden banknot kosztował 50 koron czeskich (blisko 2 euro, ok. 8,3 zł).

Tysiące fanów piosenkarza z całego kraju oraz z zagranicy, a także kolekcjonerzy, kilkadziesiąt godzin koczowały w centrum Pragi w oczekiwaniu na otwarcie sklepu. Wielu, w śpiworach, nocowało na chodnikach.

 

Zatwierdzone przez Europejski Bank centralny pamiątkowe banknoty z jednej strony prezentują wizerunek jubilata, z drugiej przedstawiają znane miejsca i ludzi takie jak Wieża Eiffla, Big Ben czy Rembrandt.

Karel Gott 41 razy zdobywał nagrodę Złotego Słowika, najważniejszą czeską nagrodę piosenkarską. Wydał ponad 200 płyt i kompilacji, sprzedanych w milionach egzemplarzy. Za swoje wykonanie piosenki do serialu "Pszczółka Maja" został określony mianem "złotego głosu Pragi".

Łącznie wyemitowano 5 tysięcy banknotów. Niektóre nabywcy już sprzedają z zyskiem. Ceny na przykładowych aukcjach internetowych wynoszą ok. 9-11 tys. koron czeskich, czyli ok. 1500-1800 zł. 

Zobacz wideo
Więcej o: