Rząd ratuje Jacka Kurskiego. TVP i Polskie Radio dostały prawie pół miliarda złotych w obligacjach

Resort finansów poinformował o wyemitowaniu obligacji przeznaczonych dla Telewizji Polskiej i publicznego radia. To rekompensata z tytułu utraconych opłat abonamentowych.
Zobacz wideo
Wyemitowane obligacje o łącznej wartości nominalnej 458 mln zł zostały przekazane uprawnionym podmiotom 16 lipca 2019 r.

- podało ministerstwo Finansów.

Rekompensaty dla mediów publicznych

W lutym br.  Sejm podjąl decyzję o przyznaniu publicznym mediom rekompensaty za utracony abonament w wysokości 1,26 mld zł. Z kolei w kwietniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizj izdecydowała o podziale tych środków. 1,12 mld zł trafiło do zarządzanej przez Jacka Kurskiego Telewizji Polskiej. Resztę podzieliły między sobą Polskie Radio (60 mln zł) i regionalne ośrodki telewizji (72 mln zł).

Warto przypomnieć, że w latach 2017-2018 TVP i Polskie Radio otrzymały już z tytułu rekompensat 980 mln zł. Także i wtedy ok. 88 proc. pieniędzy trafiło do TVP. Co więcej, telewizja otrzymała dodatkowe wsparcie w postaci 800 mln zł pożyczki ze Skarbu Państwa.

Polacy nie chcą płacić abonamentu

Na początku czerwca KRRiT opublikowała coroczny raport, z którego wynika, że Polacy masowo uchylają się przed płaceniem abonamentu za publiczne media. Na 13,5 mln gospodarstw domowych odbiorniki posiada 96,4 proc., ale zarejestrowała je niewiele ponad połowa tj. 50,5 proc. Z analizy KRRiT wynika, że abonament płaci 31 proc. zobowiązanych odbiorców czyli niecały milion obywateli.

Stąd straty abonamentowe oszacowane przez KRRiT i resort finansów na 673 mln zł w 2018 r. i 307 mln zł w roku 2017, choć wpływy z abonamentu nieznacznie wzrosły. Za 2017 r. wynosiły 697 mln, a za ubiegły rok 741,5 mln zł. 

Więcej o: