W Bydgoszczy powstaną bomby lotnicze do polskich F-16. 200 pocisków trafi do wojska

Bydgoskie Zakłady Chemiczne "Nitro-Chem" poinformowały o otrzymaniu certyfikatu, dzięki któremu rozpoczną produkcję bomb lotniczych Mk-82. Jeszcze w tym roku polska armia otrzyma 200 takich bomb. Mają uzbroić nasze F-16.
Zobacz wideo
Półtora roku ciężkiej pracy zaowocowało uzyskaniem przez nasze zakłady zdolności produkcyjnych nowoczesnego uzbrojenia. Zaczynamy od zamówień dla polskiego lotnictwa. W tym roku wyprodukujemy pierwszą partię 200 bomb

- powiedział Krzysztof Kozłowski, prezes zarządu w "Nitro-Chem".

Otrzymanie certyfikatu jest rezultatem umowy podpisanej w listopadzie 2017 roku pomiędzy należącym do grupy Rheinmetall Defence RWM Italia a Zakładami Chemicznymi "Nitro-Chem" w sprawie współpracy przy produkcji w Polsce standardowych amerykańskich bomb lotniczych typu Mk-80.

Jesteśmy zadowoleni z kolejnego kroku we współpracy z Rheinmetall Defence. Produkcja bomb lotniczych Mk-82 w Polsce przyniesie wzrost bezpieczeństwa państwa w związku z podniesieniem poziomu niezależności i kreowaniem możliwości wytwórczych w kraju. Co więcej, wygeneruje to możliwość potencjalnego eksportu polskich bomb na rynki trzecie

- powiedział Sebastian Chwałek, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Jak przekonuje "Nitro-Chem", produkowana w Polsce i certyfikowana przez RWM Italia bomba spełnia wysokie wymagania jakościowe i jest w pełni wymienna z bombą MK-82 produkcji włoskiej. Ponadto, polska bomba będzie miała zastosowanie w nowoczesnych konfiguracjach bomb lotniczych dzięki swej kompatybilności z systemami naprowadzania firm Raytheon i Boeing. W ciągu ostatnich trzech lat Polskie Siły Powietrzne zamówiły ok. 1,3 tys. bomb tego typu.

Więcej o: