Przeciętne wynagrodzenie w Polsce w czerwcu wyniosło 5104 zł. Wzrost o ponad 5 procent

5104,46 zł wyniosło w czerwcu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, w firmach zatrudniających min. 10 osób - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To o 5,3 proc. więcej niż przed rokiem.

W ujęciu miesięcznym, tj. w porównaniu z majem br., przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 0,9 proc. W kolei analiza wynagrodzeń w całym pierwszym półroczu 2019 r. wskazuje na 6,8-procentowy wzrost w porównaniu z takim samym okresem rok temu. 

.. GUS

Co więcej, GUS wskazuje, że spośród wszystkich 21 branż - według sekcji Polskiej Klasyfikacji Działalności - przeciętne wynagrodzenia poszły w pierwszym półroczu br. w górę. Najmocniej - o 9,2 proc. - przeciętne płace w górę poszły w sekcji "administrowanie i działalność wspierająca" (obejmuje ona np. wynajem i dzierżawę, działalność pośredników turystycznych, działalność ochroniarską albo usługi sprzątania). Najmniej - o 2,5 proc. - w sekcji "wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę" (czyli np. w spółkach energetycznych i gazowych). 

Co mówi przeciętne wynagrodzenie?

Żeby nie było żadnych wątpliwości - przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw nie jest najlepszym miernikiem faktycznych płac w całej gospodarce. Po pierwsze, dotyczy wyłącznie wynagrodzeń w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób (a więc w ogóle pomija najmniejsze firmy). Po drugie - nie zawiera danych o wynagrodzeniach w "budżetówce".

Te dwa mankamenty rozwiązuje tzw. przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, jednak ono badane jest rzadziej. W całym 2018 r. wyniosło ok. 4585 zł (wobec 4852 zł przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw). 

W końcu po trzecie - przeciętne wynagrodzenie, jak sama nazwa wskazuje, jest średnią z wynagrodzeń zarówno prezesów firm, jak i pracowników najniższego szczebla. Ta liczba jest więc zawyżana przez osoby zarabiające najwięcej. 

Realia wynagrodzeń lepiej oddaje mediana. Wskazuje bowiem kwotę, powyżej i poniżej której zarabia dokładnie po połowie Polaków. Niestety, GUS takie dane publikuje bardzo rzadko, raz na dwa lata. Ostatnio dostaliśmy je w listopadzie 2017 roku, dotyczyły roku 2016. Mediana płac w przedsiębiorstwach wynosiła wówczas 3510,67 zł i była o ponad 800 złotych poniżej średniej płacy.

Czytaj też: "Ja jem kapustę, mój szef mięso; razem jemy gołąbki!" Wyjaśniamy dane GUS o 5274 zł przeciętnej pensji

Zatrudnienie też w górę

Jak wynika z czerwcowych danych GUS, zatrudnienie w przedsiębiorstwach wyniosło blisko 6,4 mln osób. W ujęciu miesięcznym oznacza to wzrost o 0,2 proc., w ujęciu rocznym o 2,8 proc. To nieco wyższy wzrost, niż prognozowali analitycy ankietowani przez ISBNews. Oni spodziewali się wzrostu rok do roku o 2,6-2,7 proc.

Zobacz wideo
Więcej o: