Niemcy. Nawet 2,5 tys. euro kary za brak szczepienia przeciwko odrze

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy wprowadzającej obowiązek szczepień przeciwko wirusowi odry. Uzasadniono to tym, że tylko w tym roku w Niemczech odnotowano 400 przypadków zachorowań na tę chorobę. Ustawę musi zatwierdzić Bundestag.
Zobacz wideo

Obowiązek szczepienia będzie dotyczył dzieci, młodzieży i personelu w przedszkolach i szkołach. Będą mu też podlegać dorośli w placówkach opieki społecznej i osoby mające kontakt z migrantami. Skutkiem braku szczepień przeciwko wirusowi odry będzie odmowa przyjęcia dziecka do przedszkola lub innej placówki.

Kara finansowa za brak szczepienia przeciwko odrze

Za naruszenie ustawy będzie też grozić kara sięgająca dwóch i pół tysiąca euro. W Niemczech obecnie szczepienia nie są obowiązkowe. Poszczególne landy mają jednak możliwość wprowadzania obowiązku okresowych szczepień. Z danych statystycznych wynika, że około 4-5 procent rodziców w tym kraju nie szczepi swoich dzieci.

Odra jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus przenoszony drogą kropelkową. U zarażonych wywołuje po 10-12 dniach gorączkę, kaszel, katar i czasami ból stawów. Nieco później pojawia się czerwona, niejednolita wysypka. W jednym na tysiąc przypadków dochodzi do zapalenia mózgu, które może skończyć się śmiercią.