Rosnące ceny mieszkań nie zniechęcają Polaków. Znów kupujemy ich coraz więcej, i to za gotówkę

Po kilku nieco słabszych kwartałach teraz ponownie rośnie liczba mieszkań sprzedawanych przez deweloperów - zauważa Bankier.pl. Nabywców nie zniechęcają rosnące ceny nieruchomości. Wygląda na to, że znów część Polaków kupuje mieszkania w celach inwestycyjnych.

Portal Bankier.pl przyjrzał się wynikom deweloperów notowanych na giełdzie. Okazuje się, że po czterech kwartałach, w których sprzedawali oni coraz mniej mieszkań, w końcu wolumen sprzedaży wzrósł. Tylko w drugim kwartale br. 15 największych deweloperów sprzedało blisko 5,7 tys. mieszkań (o niemal 3 proc. więcej niż rok temu), zaś od lipca 2018 r. do czerwca 2019 r. ponad 22,3 tys. Można wnioskować, że dla całego rynku pierwotnego tendencja jest podobna.

Odwrócenie się trendu jest o tyle interesujące, że ceny mieszkań cały czas rosną. Dzięki temu nawet mimo niższej sprzedaży przychody deweloperów szły w górę. To, że znów sprzedają oni więcej mieszkań, może więc wskazywać, że z podwyżkami cen nie doszli jeszcze do poziomu, przy którym faktycznie wielu potencjalnych nabywców powie "pas".

Ceny mieszkań rosną w dwucyfrowym tempie

Jak wynika z raportu Domiporta dla Next.Gazeta.pl, w pierwszym kwartale 2019 r. zanotowano wzrost cen nieruchomości średnio o 11 proc. rok do roku. Skąd te wzrosty? Deweloperzy widzą, że mogą przerzucać na nabywców mieszkań np. rosnące ceny gruntów, materiałów budowlanych czy robocizny.

Liczba sprzedanych mieszkań albo - jak w ostatnim kwartale - delikatnie rośnie, albo przynajmniej wcale mocno nie spada. To oczywiście efekt m.in. grubszych portfeli Polaków dzięki dobrej sytuacji gospodarczej, ale także tego, że nieruchomości znów stają się sposobem lokowania oszczędności. 

Znów rośnie liczba mieszkań za gotówkę

Widać to po liczbie mieszkań kupowanych za gotówkę. Tutaj po piku z 2017 r., ostatnio mieliśmy spadki. Eksperci wskazywali, że osoby posiadające nadwyżki finansowe już nie inwestują w mieszkania tak masowo jak dwa lata temu, ale wracają m.in. do bankowych lokat. Wygląda jednak na to, że sytuacja znów się zmienia, bo, jak wskazuje HRE Investments, w pierwszym kwartale 2019 r. po raz pierwszy od roku Polacy kupili ponad 10 tys. nowych mieszkań za gotówkę (te dane dotyczą mieszkań deweloperskich na terenie siedmiu największych polskich miast). 

.... HRE Investments

Podczas gdy w 2018 roku bardzo szybko rosnące ceny mieszkań i kosmetyczne wzrosty oprocentowania lokat zniechęcały do inwestycyjnego zakupu mieszkań, to dziś sytuacja zdaje się odwracać. Po pierwsze oprocentowanie lokat maleje, co przy przyspieszającej inflacji jest skuteczną receptą na to, aby trzymane na lokatach pieniądze z czasem traciły na wartości. Z drugiej strony wszystko wskazuje na to, że ceny mieszkań przestały tak szybko rosnąć. Są to warunki, w których część inwestorów omijających rynek mieszkaniowy w 2018 roku rozważa powrót do inwestowania w nieruchomości

- komentuje Bartosz Turek, Główny Analityk HRE Investments.

Więcej o:
Komentarze (75)
Rosnące ceny mieszkań nie zniechęcają Polaków. Znów kupujemy ich coraz więcej
Zaloguj się
 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 21 razy 17

  Pincetplus napędza inflację, więc trzeba się pozbywać makulatury i kupować chałupy lub złoto.

 • hens

  Oceniono 8 razy 6

  Córka kolegi pracuje w korporacji ( ? ) i zarabia 17 tys na rękę. Co oznacza że może kupić za miesięczną pensję 15 m2 lokalu. ....................MAJĄ DROBNE TO I KUPUJĄ

 • udet11

  Oceniono 12 razy 6

  Czy te mieszkania na pewno kupują Polacy? Może są to zagraniczne fundusze nieruchomości?

 • qatroscc

  Oceniono 6 razy 4

  kto chciałby mieszkać na tej królikarni ze zdjęcia?

 • boczny_obserwator

  Oceniono 4 razy 4

  Rząd pozwala aby banki dawały obywatelom oprocentowanie poniżej inflacji. Robi tak bo i tak pobiera od obywatela podatek belki od straty (de facto) i jeszcze podatek od banków (tzw. reket w nomenklaturze mafijnej). Mama za to obywatela mieszkaniem+ (że niby swoim to daje, nie zabiera)

 • marianna1960

  Oceniono 8 razy 4

  Nieruchomości rzecz trwała, gotówka wirtualny zapis na koncie lub papier. Inflacja rośnie lokaty marnie oprocentowane więc wybieramy nieruchomości.

 • wejsunek35

  Oceniono 10 razy 4

  Niech rosną. Rzecz dzieje się w Polsce, czyli nigdzie.

 • sselrats

  Oceniono 4 razy 2

  Dokladnie, tak trzymac. Gotowka rzadzi bo w rezultacie an koniec placi sie polowe tego co z oprocentowaniem kredytu. A taniej nie bedzie.

 • metanoja

  Oceniono 10 razy 2

  Wysyp takich artykułów jest nieuchronnym zwiastunem... czego? Każdy niech sam odpowie sobie na to pytanie.
  Amerykański zwrot "real estate" kojarzy się ludziom z czymś "realnym", ale tak naprawdę słowo "real" pochodzi z języka hiszpańskiego i odnosi się do króla. Bo tak naprawdę ostatecznym właścicielem każdej nieruchomości jest państwo. To ono prowadzi księgi wieczyste. Gdy przesuwają się granice, stare księgi idą na śmietnik, a nowe państwo pisze nowe księgi. Przesunięcia granic państw się zdarzają, podobnie jak reformy rolne i wywłaszczenia. O klęskach żywiołowych nie wspominając.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX