Polska ma już dwa razy więcej złota niż Szwecja. NBP przywiezie 100 ton kruszcu z Anglii do krajowego skarbca

Aż 100 ton złota ma trafić do skarbców Narodowego Banku Polskiego. Sztabki kruszcu mają zostać przeniesione z Banku Anglii. Pozostałe ok. 129 ton pozostanie w Londynie i będzie inwestowane w dotychczasowy sposób - zapowiedział prezes NBP Adam Glapiński. W 2018 roku przychody z lokat w złocie wyniosły 2,7 mln euro.

Narodowy Bank Polski przewiezie do skarbców w Polsce około 100 ton złota, które dziś przetrzymywane są w skarbcu w Londynie. - Operacja ta zostanie przeprowadzona zgodnie z harmonogramem zapewniającym jej bezpieczeństwo. Przedstawimy informację o jej dokonaniu już po jej zakończeniu. Złoto, które pozostanie w Londynie - ok. 129 ton - będzie inwestowane w dotychczasowy sposób" - powiedział Glapiński podczas wystąpienia w Sejmie. Prezes NBP przypomniał, że w 2018 roku NBP zakupił 25,7 ton złota, a w 2019 roku - kolejne 100 ton złota. Obecnie wielkość zasobów złota NBP wynosi 228,6 ton.

Zasoby te niemal dwukrotnie przekroczyły już zasoby Szwecji, zrównały się z belgijskimi i znacznie zbliżyły do austriackich i hiszpańskich. W wyniku zakupów zrealizowanych w latach 2018-2019 NBP przesunął się w rankingu banków centralnych według wielkości zasobów złota z 34. na 22. pozycję na świecie i z 15. na 11. miejsce w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu

- wskazał prezes NBP.

Polskie złoto z Londynu trafi do skarbca NBP

Duże zakupy złota sprawiły, że udział złota w rezerwach dewizowych Polski wzrósł z ok. 4 proc. na koniec 2017 roku do blisko 10 proc. Zakupione złoto zostało zdeponowane - tak jak dotychczas - w Banku Anglii w postaci sztab London Good Delivery.

Z możliwości przechowywania złota w Banku Anglii korzysta większość kontrahentów aktywnych na światowym rynku złota. Pozwala to nie tylko bezpiecznie przechowywać zasoby, ale również podnosić ich dochodowość. W 2018 roku przychody z lokat w złocie wyniosły 2,7 mln euro, czyli ok. 11,4 mln zł

- poinformował także Glapiński.

Złoto NBP w Banku Anglii jest utrzymywane na tzw. allocated account, tj. każda sztaba przypisana do rachunku NBP jest jednoznacznie identyfikowalna, posiada unikatowy numer seryjny i znak rafinera. 

Więcej o:
Komentarze (120)
Polska ma już dwa razy więcej złota niż Szwecja. NBP przywiezie 100 ton kruszcu z Anglii do krajowego skarbca
Zaloguj się
 • guru133

  Oceniono 15 razy 15

  Uwaga!!!! Z krajowego skarbca łatwiej przywłaszczyć po cichu złoto niż ze skarbca angielskiego. Co szykuje PiSlam?

 • punter

  Oceniono 13 razy 11

  100 ton złota wraca do PL żeby zasilić deficyt budżetowy :))))

  Glapa ze swoimi glonojadami i pisowską bandą kroi widać drugi FOZZ, tylko wtedy kupowali po cichu polski dług, teraz będą wyprzedawać po cichu polskie złoto

 • eksterno

  Oceniono 12 razy 10

  Pieniądze trzeba rozliczyć, ziemię i nieruchomości widać. A dysponowanie złotem jest dyskretne i nie podlega publicznym rozliczeniom. Łatwo też przykryć sutanną, albo teką?

 • alben albus

  Oceniono 10 razy 8

  Przewiezienie złota do kraju to nic innego jak syndrom wenezuelski de facto bossowie kaczystow czy pisowców przygotowują się na najgorsze... To początek utraty zaufania społecznego do państwowości i wartość złota bardzo mocno spadnie na polskim rynku oraz spadnie wartość złotego, a to już pewne jak w banku. To nie ma nic wspólnego z brexitem.

 • vincent230

  Oceniono 16 razy 8

  "Zasoby te niemal dwukrotnie przekroczyły już zasoby Szwecji," no i co z tego ,ale to Szwecja jest krajem wysoko rozwiniętym a nie my ,to tam ludzie zarabiaja 3 lub 4 razy wiecej niz w Polsce

 • siwywaldi

  Oceniono 12 razy 8

  "NBP przywiezie 100 ton kruszcu z Anglii do krajowego skarbca"

  Ciekawe czym? Konwojem "Rosomaków" osłanianym przez dywizję wojski OTK? :-))
  No i gdzie? Bo wprawdzie NBP e czasach HGW zakupił, na ten cel od wojska dawny carski fort w Zegrzu, ale po jakimś czasie go opędzlowano. Czyżby więc zostawała jedynie piwnica pod pewną dość mocno chronioną willą na Żoliborzu? :-))

 • wredek123

  Oceniono 7 razy 7

  Czy przypadkiem nie sprowadzili tego złota do Polski, by łatwiej je było rozkraść? 🤔🤪😘

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX