Polska ma już dwa razy więcej złota niż Szwecja. NBP przywiezie 100 ton kruszcu z Anglii do krajowego skarbca

Aż 100 ton złota ma trafić do skarbców Narodowego Banku Polskiego. Sztabki kruszcu mają zostać przeniesione z Banku Anglii. Pozostałe ok. 129 ton pozostanie w Londynie i będzie inwestowane w dotychczasowy sposób - zapowiedział prezes NBP Adam Glapiński. W 2018 roku przychody z lokat w złocie wyniosły 2,7 mln euro.
Zobacz wideo

Narodowy Bank Polski przewiezie do skarbców w Polsce około 100 ton złota, które dziś przetrzymywane są w skarbcu w Londynie. - Operacja ta zostanie przeprowadzona zgodnie z harmonogramem zapewniającym jej bezpieczeństwo. Przedstawimy informację o jej dokonaniu już po jej zakończeniu. Złoto, które pozostanie w Londynie - ok. 129 ton - będzie inwestowane w dotychczasowy sposób" - powiedział Glapiński podczas wystąpienia w Sejmie. Prezes NBP przypomniał, że w 2018 roku NBP zakupił 25,7 ton złota, a w 2019 roku - kolejne 100 ton złota. Obecnie wielkość zasobów złota NBP wynosi 228,6 ton.

Zasoby te niemal dwukrotnie przekroczyły już zasoby Szwecji, zrównały się z belgijskimi i znacznie zbliżyły do austriackich i hiszpańskich. W wyniku zakupów zrealizowanych w latach 2018-2019 NBP przesunął się w rankingu banków centralnych według wielkości zasobów złota z 34. na 22. pozycję na świecie i z 15. na 11. miejsce w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu

- wskazał prezes NBP.

Polskie złoto z Londynu trafi do skarbca NBP

Duże zakupy złota sprawiły, że udział złota w rezerwach dewizowych Polski wzrósł z ok. 4 proc. na koniec 2017 roku do blisko 10 proc. Zakupione złoto zostało zdeponowane - tak jak dotychczas - w Banku Anglii w postaci sztab London Good Delivery.

Z możliwości przechowywania złota w Banku Anglii korzysta większość kontrahentów aktywnych na światowym rynku złota. Pozwala to nie tylko bezpiecznie przechowywać zasoby, ale również podnosić ich dochodowość. W 2018 roku przychody z lokat w złocie wyniosły 2,7 mln euro, czyli ok. 11,4 mln zł

- poinformował także Glapiński.

Złoto NBP w Banku Anglii jest utrzymywane na tzw. allocated account, tj. każda sztaba przypisana do rachunku NBP jest jednoznacznie identyfikowalna, posiada unikatowy numer seryjny i znak rafinera. 

Więcej o: