Komisja ds. VAT złożyła zawiadomienie do prokuratury m.in. na Jacka Rostowskiego

Sejmowa komisja śledcza do spraw wyłudzeń VAT złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz byłych wiceministrów finansów: Andrzeja Parafianowicza, Macieja Grabowskiego i Jacka Kapicę.

Przewodniczący komisji Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości wyjaśnił, że podejrzenie dotyczy wytworzenia sytuacji, kiedy przez dwa i pół roku jednocześnie zniesiono obowiązek składania zabezpieczeń w procedurach importowych i uproszczonych i nie przystąpiono do sieci Eurofisk.

Wniosek został przyjęty przez komisję stosunkiem głosów pięć do dwóch. Przeciw był Zbigniew Konwiński z Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej, który skrytykował treść zawiadomienia. W jego ocenie w zawiadomieniu brakuje kwoty uszczuplenia i wskazania przepisów, które zostały złamane. Zdaniem Zbigniewa Konwińskiego, zawiadomienie jest oparte na pojedynczych pismach urzędników ministerstwa finansów, którzy wyrażali swoje wątpliwości. Konwiński mówił także, że Ministerstwo Finansów korzystało z innych sposobów transgranicznej wymiany informacji skarbowej niż Eurofisk, a Eurofisk miał "niepełne informacje", bo brakowało w nich danych z Niemiec. 

Czytaj też: Zarzuty dla wiceministra finansów w latach 2008-2013. Chodzi o straty Skarbu Państwa na 3 mld zł

Dziś zeznaje Nowak

Komisja śledcza do spraw VAT przesłuchuje dziś ostatniego świadka. Na pytania posłów odpowiada były szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak.

W pewnym momencie przewodniczący komisji poseł PiS Marcin Horała wyciągnął dokument, który nie został wcześniej przedstawiony innych członkom komisji. Pytany o to przez Zbigniewa Konwińskiego z PO, Horała stwierdził, że ten przekazałby ją wcześniej Nowakowi. "To, że akurat pan tego dokumentu nie zna, nie jest aż tak istotne" - mówił Horała do posła PO.

Czytaj więcej: Komisja ds. VAT. Horała nagle wyciąga nieznany dokument i pomawia posła PO. "Ustawka"

Zobacz wideo
Więcej o: