Znikną sklepy Piotr i Paweł. Jest zgoda urzędu. "To początek ekspansji nowej sieci"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na zakup sieci Piotr i Paweł przez SPAR Group. "Decyzja ta oznacza początek procesu ekspansji Wasz Sklep SPAR na polskim rynku" - czytamy w komunikacie prasowym spółek.

Transakcję kupna sieci Piotr i Paweł przez SPAR Group UOKiK zatwierdził w czwartek. Zgoda urzędu to milowy krok do przejęcia ostatniej polskiej marki sklepów delikatesowych. Samą umowę kupna-sprzedaży podpisano pod koniec maja br.

Ze zgodą UOKiK, SPAR Group będzie mogła rozpocząć proces "reorganizacji" obecnych sklepów Piotr i Paweł na inne formaty. Nastąpi rebranding na nowe marki SPAR i EUROSPAR - tym samym marka Piotr i Paweł ostatecznie zniknie z rynku. 

Ostatnio liczba sklepów pod szyldem Piotr i Paweł i tak topniała. Z powodu poważnych problemów finansowych niektóre lokalizacje były w ostatnich miesiącach przejmowane np. przez Carrefoura czy Biedronkę. Nadal jednak w około 70 lokalizacjach sieć prowadzi handel.

Zawirowania wokół marki SPAR

Działania, które podejmiemy w sklepach Piotr i Paweł, to początek naszej ekspansji oraz rozwoju sieci pod marką SPAR, do której od kwietnia 2019 mamy wyłączne prawa w Polsce

- mówi Rob Philipson, odpowiedzialny za rynek polski z ramienia SPAR Group. Z tymi wyłącznymi prawami do marki jest jednak pewien problem.

Dziś siecią około 250 sklepów SPAR w Polsce zarządza spółka SPAR Polska, należąca do Grupy Kapitałowej Bać-Pol. Miała ona umowę franczyzy ze SPAR International, czyli centralą koncernu. No właśnie - miała, bo w lutym Holendrzy umowę franczyzy dla SPAR Polska wypowiedzieli, a po dwóch miesiącach przyznali ją SPAR Group z Republiki Południowej Afryki.

Tyle, że Polacy argumentują, iż wypowiedzenie umowy franczyzy było nieważne. Sprawą zajmują się sąd w Amsterdamie i sądy w Polsce (do sądów w Polsce SPAR Polska wystąpiła o ustanowienie zabezpieczeń na mocy ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji). Spór jest skomplikowany, obie strony - centrala SPAR i SPAR Polska - przerzucają się argumentami, które decyzje sądów są ważniejsze.

Wbrew pojawiającym się w ostatnim czasie doniesieniom mówiącym o decydującej roli polskich sądów, należy wyraźnie podkreślić, że ostateczna decyzja odnosząca się do kwestii własności licencji SPAR w Polsce może zostać podjęta wyłącznie przez sądy holenderskie. Rozstrzygnięcie to będzie wiążące dla wszystkich stron

- czytamy w ostatnim oświadczeniu od SPAR Group. Spółka dodaje, że rozprawa wstępna w Holandii zakończyła się decyzją na korzyść SPAR International (a więc i na korzyść SPAR Group).

Najwięksi na świecie

SPAR International jest największą na świecie franczyzową siecią sklepów spożywczych, z ponad 12,7 tys. lokalizacji. Główna siedziba spółki znajduje się w Holandii, ale sklepy pod szyldem SPAR są obecne na czterech kontynentach (Europa, Azja, Afryka, Australia).

SPAR Group jest master franczyzobiorcą na rynek RPA od ponad 50 lat. Operuje też w niektórych innych krajach Afryki, rozwija też działalność m.in. w Irlandii, Anglii czy Szwajcarii. 

W Polsce SPAR Group założyła firmę Wasz Sklep SPAR, i to ona będzie technicznie zarządzać siecią SPAR w Polsce (oczywiście, jeśli sądy rozstrzygną sprawę na korzyść tej strony). 

Zobacz wideo
Więcej o: