Najwyższa emerytura w Polsce to 22,4 tys. zł. Po 57 latach pracy i w wieku 81 lat

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że najszybciej rośnie liczba osób, które pobierają najwyższe i najniższe świadczenia emerytalne - pisze Dziennik Gazeta Prawna. Różnica między najniższą, a najwyższą emeryturą w Polsce jest kolosalna.
Zobacz wideo

Z danych przywoływanych przez "Dziennik Gazetę Prawną" wynika, że w ciągu roku liczba osób pobierających emeryturę powyżej 5 tys. zł. wzrosła o 34 procent. Wśród emerytów pobierających najwyższe świadczenie emerytalne jest 427 osób pobierających emerytury w wysokości ponad 10 tys. zł. Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 22,4 tys. zł. Emeryci, którzy otrzymują wyjątkowo wysokie świadczenia często nie tylko odprowadzali wysokie składki, ale także mają wyjątkowo długi staż ubezpieczeniowy.

- Najwyższe świadczenie otrzymuje mężczyzna, który na emeryturę przeszedł po 57 latach pracy, w wieku ponad 81 lat. Pamiętajmy, że każdy dodatkowy rok pracy w okresie, gdy przekraczamy granicę powszechnego wieku emerytalnego, może nam podnieść świadczenie o 8–10 proc. - w rozmowie z "DGP" tłumaczył rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Najniższa emerytura w Polsce wynosi 4 grosze. Rośnie liczba "emerytur niższych od najniższych"

Na drugim biegunie są świadczenia najniższe, które również pobierane są przez coraz więcej osób.  Z danych ZUS wynika, że liczba emerytów, którzy otrzymują świadczenie niższe niż 500 zł wrosła w ciągu roku o 31,3 proc. Najniższa emerytura w kraju wynosi 4 grosze. Osoba, która ją otrzymuje, odprowadzała składki z umowy-zlecenia przez jeden miesiąc i 13 dni.

ZUS informuje, że w ostatnich latach rośnie liczba  tzw. "emerytur niższych od najniższych". Są to świadczenia, których nie obejmuje systemowa gwarancja polegająca na dopłacie do emerytury minimalnej. Przysługuje ona tylko tym emerytom którzy wypracowali minimalny staż uprawniający do tej dopłaty. Z danych ZUS wynika, że segment „bardzo niskich” emerytur rośnie najszybciej - szybciej nawet niż segment emerytur minimalnych. Ponad 85 proc. emerytów, którzy pobierają tak niskie świadczenia, to kobiety.

Najwięcej świadczeń emerytalnych wypłacanych przez ZUS to świadczenia w wysokości od 1600 zł do 2000 zł. Stanowią one 21 proc. wszystkich polskich emerytur. Przeciętna emerytura to z kolei 2200 zł. 

Więcej o:
Komentarze (39)
Najwyższa emerytura w Polsce to 22,4 tys. zł. Po 57 latach pracy i w wieku 81 lat
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 18 razy 12

  Jeżeli komuś się wydaje, że wysokość emerytury jest proporcjonalna do odprowadzanych składek, to pozostaje w tzw. "mylnym błędzie". Abstrahując od górników, mundurowych i kleru.
  Oczekiwana średnia długość życia na emeryturze jest silnie skorelowana z wysokością zarobków. Generalnie bogaci żyją dłużej. Lepszy dostęp do lekarzy, dieta, wakacje itd..
  System tego nie uwzględnia.

 • syriusz.wila

  Oceniono 19 razy 9

  Pamiętajmy, że każdy dodatkowy rok pracy w okresie, gdy przekraczamy granicę powszechnego wieku emerytalnego, może nam podnieść świadczenie o 8–10 proc, ja prdl jak można tak kłamać??!!! Chociaż zaraz, pomyliłem się, pan powiedział magiczne słowo MOŻE, a przecież biomasa tego nie wyłapie.

 • siwywaldi

  Oceniono 8 razy 6

  Dla mnie ta emerytura w wysokości 22,4 tys zł jest mocno dziwna.
  Bo po pierwsze dzisiejszy 81 latek nie może mieć emerytury kapitałowej więc emeryturę ma liczoną według starych zasad. Do tego istnieje przecież próg dochodów, po przekroczeniu którego, składek się NIE pobiera, a ten próg to dziś około 12 tys zł miesięcznie. Więc jakim cudem emerytura blisko dwukrotnie WYŻSZA od maksymalnej ozusowanej pensji?

 • asr1

  Oceniono 8 razy 4

  A wystarczy wylizać rowek kaczyńskjemu i być prokuratorem w stanie spoczynku w wieku 45 lat i ma się to samo !!!

 • koment22

  Oceniono 12 razy 4

  No dobrze, ale co mu po tych 22 tys. zł miesięcznie skoro ma 81 lat ? To tak jakby wybrać się na dziewczyny z niesprawnym sprzętem. Żadna radość ;)

 • beamas1053

  Oceniono 8 razy 4

  Mam 40 lat pracy i 2000,- zł. emerytury brutto. Za mało aby żyć, za dużo aby umrzeć...

 • wmr2000

  Oceniono 1 raz 1

  Ta najwyższa emerytura była pewnie liczona wg starych zasad: średnia z 10 najlepszych lat?

 • pierwsze_all

  Oceniono 5 razy -3

  Aha, ta osoba pracowała półtora miesiąca i ma z tego 4 grosze emerytury - to policzmy sobie: za 12 miesięcy dostałaby 32 grosze, za 10 lat 3,20 zł, za STO LAT PRACY 32 złote. Świetnie, nie?
  No więc informacja z doopy - zamiast pisać za ile dni odprowadzanych składek tyle jej wyszło, napiszcie od jakiej pensji ta składka była odprowadzana. Wtedy byłoby jasne, jaki jest przelicznik. Zresztą, kto trochę myśli i tak bez liczenia wie, że jest on ZŁODZIEJSKI w każdym przypadku i dłużej pracować niż absolutne minimum się nie opłaca. Po dwunastu latach składkowych ZUS mi wyliczył 500 zł hipotetycznej emerytury, czyli drugie tyle i ledwo-ledwo dociągnęłabym do minimum, pomimo płacenia składek ZNACZNIE przekraczających te od pensji minimalnej. No więc _uj, wyrabiam dodatkowe 3 lata pracy i tak czy owak dostanę minimalną emeryturę - niech mnie w rzyć pocałują z propagandą, że jak popracuję dłużej, będę mieć wyższą emeryturę. Jaaaasne, po osiemdziesiątce każdy rok pewnie mi podniesie tę minimalną emeryturę o 5 zł. Walcie się więc i tyle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX