500 plus przez inflację to nie jest już 500. Policzyliśmy, ile naprawdę jest warte

Biorąc pod uwagę wzrost cen od kwietnia 2016 r., gdy wszedł w życie program 500 plus w pierwotnej wersji, 500 zł jest "warte" już tylko ok. 469 zł. Jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie planuje waloryzacji wysokości świadczenia.

Co jakiś czas pojawia się temat waloryzacji 500 plus. W końcu np. wysokość emerytur i rent jest co roku aktualizowana po to, aby osoby je otrzymujące realnie na wzroście cen nie tracili. Beneficjenci 500 plus na zmianę wysokości świadczenia na razie jednak nie mają co liczyć.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie planuje na razie takiego ruchu. - Na ten moment nie przewidujemy waloryzacji - ucina dyskusję w rozmowie z money.pl Stanisław Szwed, wiceszef resortu.

Ile jest dziś warte 500 plus?

Program, choć z progiem dochodowym w przypadku świadczenia na pierwsze dziecko, wszedł w życie od kwietnia 2016 r. Od tej pory co miesiąc rodziny na każde uprawnione dziecko dostają 500 zł. Tyle, że 500 zł teraz i ponad trzy lata temu nie są już warte tyle samo.

Korzystając ze wskaźnika inflacji podawanego przez Główny Urząd Statystyczny można powiedzieć, że 500 zł w kwietniu 2016 r. to mniej więcej tyle samo, co 469 zł dziś. Resztę "zjadła" inflacja. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w tym czasie o ponad 6,5 proc. 

Inflacja z GUS wyliczana jest na podstawie pewnego koszyka dóbr i usług - a każdy ma jakąś "swoją inflację". Gdyby np. wziąć pod uwagę wyłącznie dane GUS dotyczące zmian cen żywności i napojów bezalkoholowych, to 500 zł z kwietnia 2016 r. dziś jest warte raptem niespełna 445 zł. 

Gdyby, bazując na wskaźniku inflacji GUS, próbować waloryzować 500 plus tak, aby świadczenie było realnie warte tyle, ile w momencie jego uruchomienia, należałoby je podnieść do ok. 533 zł. Jednak wtedy nie byłoby to już 500 plus, ale ewentualnie "500 plus plus".

Można szacować, że gdyby waloryzacja 500 plus doszła do skutku - i realna wartość świadczenia zrównałaby się z tą sprzed ponad trzech lat - to koszt programu wzrósłby o ok. 2,6 mld zł rocznie.

Było rozszerzenie programu

Choć do waloryzacji 500 plus nie doszło, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekonuje, że Polacy zyskują w inny sposób - poprzez zniesienie progu dochodowego dla świadczenia na pierwsze dziecko. W skali roku ta zmiana podniosła koszt programu około dwukrotnie - z 20 do 40 mld zł.

Z 500 plus będzie po zmianach korzystało ok. 6,8 mln dzieci, tj. o ok. 3,2 mln więcej niż obecnie. W piątek wiceszef resortu rodziny Stanisław Szwed informował, że od początku lipca złożono już ponad 2,2 mln wniosków internetowych o świadczenie. Pierwsi nowi beneficjenci już otrzymali wypłaty.

W czerwcu inflacja najwyższa od siedmiu lat

Jak wskazywał ostatnio Główny Urząd Statystyczny, w czerwcu 2019 r. inflacja wyniosła w Polsce aż 2,6 proc. rok do roku. To najwyższy wzrost wskaźnika cen od listopada 2012 r. Co więcej, analitycy przewidują, że na przełomie 2019 i 2020 r. inflacja roczna może sięgnąć 3-3,5 proc., choć potem znów ma spadać.

W czerwcu żywność była droższa o 6,2 proc. niż przed rokiem, w tym m.in. ceny warzyw wyższe aż o 27,3 proc., cukru o 23,3 proc., wieprzowiny o 10,6 proc., a pieczywa o 9,8 proc. Ale w szybkim tempie rosną też ceny usług, np. wywóz śmieci jest droższy o 20 proc., usługi lekarskie o 5,3 proc., a usługi fryzjerskie i kosmetyczne o 5,2 proc.

Czytaj więcej: 

Ceny rosną najszybciej od 2012 r. Warzywa o 27 proc., śmieci o 20 proc. Lekarz czy fryzjer też coraz drożsi

Zobacz wideo
Więcej o: