"Zabawa w chowanego" to zapowiedziany kilka dni temu tytuł drugiej części dokumentu o pedofilii w kościele. Kontynuacja "Tylko nie mów nikomu" zebrała potrzebne na realizację fundusze i ma pojawić się w kinach w październiku lub listopadzie. W serwisie crowdfundingowym Patronite zakończyła się ponadto kampania na film poświęcony aferze SKOK-ów. Pieniądze na jego realizację zbierano od marca 2019 r. Premierę zaplanowana na wiosnę 2020 r.
19 lipca ruszyła kolejna zbiórka funduszy. Są potrzebne na trzeci i wg zapowiedzi ostatni dokument braci Sekielskich o pedofilii w kościele. Wstępnie na realizację filmu założono budżet w wysokości 1 miliona zł, pierwszy próg zbiórki ustanowiono na pułapie 200 tys. zł.
Twórcy zapowiadają, że w związku z kręceniem filmu czekają ich liczne wyjazdy zagraniczne, m.in. do Watykanu, Austrii, Irlandii, USA, Meksyku i na Dominikanę oraz zatrudnienie lokalnych koordynatorów.
Redakcja - od tego musimy zacząć. Nasz zespół będzie pracował nad filmem minimum przez 12 miesięcy. Potrzebujemy dokładnej dokumentacji i weryfikacji danych. Taka praca to tony przejrzanych dokumentów, setki rozmów i spotkań. To wszystko generuje koszty ale jest niezbędne dla dokładnego sprawdzenia każdej informacji, która ma się ukazać w filmie. Chcemy pokazać wyłącznie prawdę. Najpierw jednak musimy wspólnie do niej dotrzeć
- napisali bracia Sekielscy na stronie zbiórki w serwisie Patronite.
Sekielski na Patronite Patronite
Co może być szczególnie trudne dla polskiego odbiorcy zapowiedzianego dokumentu, materiał będzie poruszał wątki związane z tuszowaniem pedofilii na najwyższych szczeblach kościelnej władzy za pontyfikatu Jana Pawła II.
Nie zamierzamy niszczyć pomnikowej postaci Świętego Papieża-Polaka - chcemy dotrzeć do prawdy, o której znaczeniu w życiu człowieka tak często i dużo mówił Jan Paweł II. Tym trudniej uwierzyć w doniesienia, z których wynika, że on sam miał tuszować i ukrywać skandale seksualne, do jakich dochodziło w Kościele katolickim w trakcie jego pontyfikatu
- podkreślają autorzy "Tylko nie mów nikomu".
Twórcy nie kryją, że chcą poświęcić cały swój czas zawodowy na realizację dokumentu. W związku z tym skierowali się z zapytaniem i prośbą do patronów o możliwość przekazania części pieniędzy "na pokrycie naszych prywatnych, domowych budżetów". Zdecydowana większość patronów w ankietach wyraziła chęć, aby 21 proc. miesięcznej zbiórki została przeznaczona na ten cel. Autorzy ostatecznie zaproponowali niższy, 19-procentowy próg wynagrodzenia za ich pracę.
Premiera trzeciego filmu braci Sekielskich na temat problemu pedofilii w kościele została zapowiedziana wstępnie na przełom 2020 i 2021 r.