Ile można zyskać na PPK? Policz swoje przyszłe oszczędności

Ile można zyskać na PPK? Takie pytanie zadają sobie niemal wszyscy, którzy zastanawiają się nad tym, czy warto skorzystać z Pracowniczych Planów Kapitałowych, czy lepiej z nich wystąpić. Znalezienie odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwe.
Zobacz wideo

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, ile można zyskać, odkładając pieniądze w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dzieje się tak z dwóch powodów. Pierwszy z nich to ilość zmiennych, które wpływają na wysokość zysku w PPK.

Ile można zyskać na PPK? Odpowiedź jest trudniejsza, niż może się wydawać

Na wysokość przyszłych oszczędności w PPK mają wpływ m.in. nasz wiek w momencie przystąpienia do PPK oraz wiek, w którym wypłacimy pieniądze z PPK, a także sposób w jaki to zrobimy (możemy np. wybrać wszystkie na raz lub otrzymać 25. proc. całej kwoty, a pozostałą część oszczędności odbierać w comiesięcznych ratach) czy jaki procent pensji przeznaczymy na składki PPK. Na wysokość naszych oszczędności w PPK będzie mieć wpływ także to, czy inwestycje Pracowniczych Planów Kapitałowych będą dawały zyski czy to, jak zmieniać się będą nasze zarobki i czy w ogóle będziemy pracować.

Trudno też powiedzieć, czy przepisy dotyczące PPK się nie zmienią. Pamiętajmy, że do Pracowniczych Planów Kapitałowych można przystąpić już w wieku 18. lat, a to oznacza dziesięciolecia oszczędzania do momentu osiągnięcia lat 60., kiedy ze swoich oszczędności można skorzystać. Jest to czas, w którym bardzo dużo może się zmienić, w tym przepisy dotyczące m.in. poziomu obowiązkowej wpłaty pracodawcy albo pracownika czy opłat dla firm finansowych prowadzących PPK.

Można jednak oszacować, że w zależności od wieku i wysokości składek, Pracownicze Plany Kapitałowe dodadzą do emerytury od kilkuset do dwóch tysięcy złotych miesięcznie. Aby otrzymać konkretną odpowiedź na pytanie "ile można zyskać na PPK?", można skorzystać z kalkulatora przyszłych oszczędności na Portalu Informacyjnym Pracowniczych Planów Kapitałowych