CBA zatrzymało byłego dyrektora banku. Chodzi o 50 mln zł kredytu udzielonego bez zdolności

CBA zatrzymała byłego dyrektora banku komercyjnego. Instytucja miała udzielić kredytu w wysokości 50 mln zł nie zachowując kryteriów dotyczących zdolności kredytowej. Sprawa jest rozwojowa.
Zobacz wideo

Funkcjonariusze CBA zatrzymali byłego dyrektora do spraw kredytów jednego z warszawskich banków komercyjnych. Zostanie on przewieziony do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, gdzie usłyszy zarzuty - informuje służba na swojej stronie. 

CBA zatrzymała byłego dyrektora banku

Zatrzymania dokonano w ramach kontynuacja śledztwa dotyczącego podejrzenia wyrządzenia szkody majątkowej w wysokości co najmniej 50 mmln zł. Ma to związek z udzieleniem kredytu na zakup centrum wystawowego w Opolu. Śledztwo dotyczy też działania na szkodę Skarbu Państwa poprzez usiłowanie uzyskania 23 milionów złotych nienależnego podatku VAT.

Na początku lipca zostało zatrzymanych 8 osób, w tym byli prezesi i członkowie zarządu, dyrektor oraz pracownicy banku, a także byli i obecni prezesi zarządów spółek z województwa mazowieckiego.
Śledztwo jest w toku, niewykluczone są kolejne zarzuty i zatrzymania.

Czytaj też: CBA i CBŚP uderzają w "mafię VAT-owską". Mogło dojść do wyłudzenia nawet 150 milionów złotych

- Wszystko wskazuje na to, że kredytu udzielono pomimo braku zdolności kredytowej i bez ustanowienia szczególnej formy zabezpieczenia spłaty kredytu - informuje CBA. Funkcjonariusze ustalili, że "odraczano następnie terminy spłaty należności poprzez aneksowanie umowy kredytowej, dzięki czemu ukrywano straty banku". 

Z informacji, które "Rzeczpospolita" opublikowała przy okazji poprzednich zatrzymań wynika, że może chodzić o Plus Bank Zygmunta Solorza. Według ustaleń gazety to obecny zarząd banku złożył zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

Więcej o: