Centralny Port Komunikacyjny. Rząd szuka terenów na zamianę w 264 gminach

Wiadomo, gdzie rząd będzie szukał gruntów na wymianę dla właścicieli, od których chce pozyskać ziemię na Centralny Port Komunikacyjny. Wykazy nieruchomości Skarbu Państwa zostaną sporządzone w 264 gminach w województwach mazowieckim i łódzkim.
Zobacz wideo

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki na 3 tys. hektarów. Zanim jednak ruszy budowa CPK, rząd musi wykupić działki, na których powstanie port lotniczy i towarzysząca mu infrastruktura. Etap wykupu terenów pod budowę CPK jeszcze się nie rozpoczął. Aby przejść do negocjacji z mieszkańcami gmin Baranów, Teresin i Wiskitki, trzeba precyzyjnie określić obszar inwestycji. Nastąpi to dopiero po opracowaniu planu generalnego CPK, którego przygotowanie rząd ma zlecić w tym roku - pisze Portal Samorządowy

Budowa CPK. Rząd szuka zastępczych nieruchomości, m.in. w Warszawie i Łodzi

Nie wiadomo, kiedy rozpoczną się negocjacje i wykup gruntów pod budowę CPK, ale wiadomo, że musi to nastąpić. Z tego powodu konieczne będzie stworzenie wykazów nieruchomości, które będzie można zaoferować na wymianę właścicielom tych terenów, na których ma powstać Centralny Port Komunikacyjny. Mówi o tym projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, według którego takie dokumenty zostaną przygotowane dla 264 gmin w województwie mazowieckim i łódzkim.

"W celu ograniczenia się do gmin potencjalnie najbardziej atrakcyjnych pod względem lokalizacji dla właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości przeznaczanych do realizacji CPK, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako kryterium wyboru przyjął ich odległość, tj. promień około 80 km od planowanego miejsca inwestycji" - napisano w projekcie rozporządzenia.

264 gminy, w których rząd będzie szukał nieruchomości zastępczych, należą do powiatów: białobrzeskiego, ciechanowskiego, garwolińskiego, gostynińskiego, grodziskiego, grójeckiego, kozienickiego, legionowskiego, makowskiego, mińskiego, mławskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, płockiego, płońskiego, pruszkowskiego, przasnyskiego, przysuskiego, pułtuskiego, radomskiego, sierpeckiego, sochaczewskiego, szydłowieckiego, warszawskiego zachodniego, wołomińskiego, wyszkowskiego, żuromińskiego, żyrardowskiego, brzezińskiego, kutnowskiego, łęczyckiego, łowickiego, łódzkiego zachodniego, opoczyńskiego, pabianickiego, piotrkowskiego, poddębiskiego, rawskiego, skierniewickiego, tomaszowskiego, zgierskiego. W wykazie znalazły się także cztery miasta na prawach powiatu: Warszawa, Łódź, Płock i Skierniewice.

Więcej o: