NBP pokazuje, ile Polacy zarabiają za granicą. Wielu wróciłoby do kraju nawet dla nieco niższej pensji

Znacznie częściej niż kiedyś Polacy emigrują nie z powodu braku pracy, ale za wyższymi zarobkami. Te osiągane np. w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Holandii oscylują w granicach 6 tys. zł netto. Co trzecia osoba deklaruje powrót do Polski bez względu na okoliczności.
Zobacz wideo

Badanie dotyczące pracy, zarobków i oczekiwań polskich emigrantów w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Holandii przeprowadził Narodowy Bank Polski. Z raportu NBP wynika wiele ciekawych wniosków i danych.

Czytaj więcej: Przeciętne wynagrodzenie w Polsce w czerwcu wyniosło 5104 zł. Wzrost o ponad 5 procent

Zarobki za granicą

Tym, co zapewne wielu interesuje, są wynagrodzenia emigrantów z Polski. Te oczywiście różnią się w zależności od kraju, ale zwykle oscylują wokół 6 tys. zł netto. Tyle mniej więcej wynosi mediana w badanych krajach. Mediana oznacza, że dokładnie połowa osób zarabia więcej, a druga połowa mniej. Zarobki 50 proc. "środkowych" osób (czy po wykluczeniu 25 proc. osób najmniej i najwięcej zarabiających) oscylują w granicach od 4-5 tys. zł do 7-8 tys. zł netto (ponad 10 tys. zł w Norwegii) - wynika też z badania NBP.

.. NBP

Biorąc pod uwagę, że medianę wynagrodzeń w polskiej gospodarce w 2018 r. można szacować na ok. 2840 zł netto, praca za granicą daje przeciętnie rzecz ujmując dwukrotnie więcej. Porównując dominanty (czyli najczęstsze wynagrodzenie netto - to w Polsce w 2018 r. wyniosło według NBP ok. 1700 zł netto), relacja oszacowanej najczęstszej płacy za granicą do najczęstszej płacy w Polsce w 2018 roku wynosiła 2,0 w Niemczech i Holandii, 2,7 w Norwegii i 3,6 w Wielkiej Brytanii.

Choć zarobki za granicą są znacznie wyższe niż w Polsce, więcej też trzeba wydawać. Jak zwraca uwagę NBP, uwzględnienie różnic w kosztach życia pomiędzy krajami znacznie redukuje różnice pomiędzy płacami za granicą i w Polsce.

Zarobki w Polsce zachęcą do powrotu?

W badaniu NBP emigranci pytani o wynagrodzenia netto, przy których zgodziliby się powrócić na polski rynek pracy, wskazują zwykle wartości niższe niż ich aktualne wynagrodzenia na emigracji. Nadal jednak mówimy o kwotach wyższych niż średnio zarobić można w Polsce (średnie wynagrodzenie netto w 2018 r. wyniosło ok. 3,5 tys. zł, mediana czy dominanta wynagrodzeń znacznie mniej).  

.. NBP

Emigracja na coraz dłużej, ale nie na stałe

W porównaniu z rokiem 2016 r. spada liczba Polaków deklarujących emigrację na stałe. Z drugiej strony coraz więcej osób mówi o dłuższych pobytach - od roku do trzech lat albo powyżej trzech lat (ale nie na stałe).

.. NBP

Wśród osób, które chcą wrócić, ok. 30-40 proc. deklaruje, że zrobi to bez względu na okoliczności. Drugie tyle na razie nie ma żadnych sprecyzowanych planów.

.. NBP

Praca za granicą już nie sezonowa

To, że rośnie liczba Polaków, którzy planują zostać za granicą przez co najmniej kilka lat, jest związane z tym, że coraz rzadziej jeździmy na "saksy". O ile dorywczo, sezonowo jeszcze dwa lata temu pracował co trzeci czy co czwarty polski emigrant w Niemczech, Holandii czy Wielkiej Brytanii, o tyle teraz jest to raptem kilka procent. Zdecydowanie przyrósł za to odsetek osób wykonujących pracę najemną.

.. NBP

Co więcej, choć nadal zdecydowanie najwięcej Polaków za granicą pracuje jako robotnicy, rzemieślnicy czy przy najprostszych pracach, to jednak te zawody są coraz "ambitniejsze" i lepiej dopasowane do wykształcenia. Mocno spadł odsetek osób deklarujących, że pracuje poniżej swoich kwalifikacji.

.. NBP

Zobacz wideo
Więcej o: