USA podnoszą próg finansowy dla wiz inwestorskich. Będzie niemal dwukrotnie wyższy

24 lipca Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA zdecydował, by minimalna kwota inwestycji wymagana przy wizie EB5 wynosiła nie 500 tys. dolarów jak dotąd, ale 900 tys. dolarów. Branża nieruchomościowa od razu zareagowała, ostrzegając, że zmiany zduszą wiele inwestycji w jej sektorze.
Zobacz wideo

Program wizowy EB-5 powstał w 1990 r., aby zachęcić do inwestowania w USA w rejonach o trudnej sytuacji gospodarczej. Jak podaje CNN, cudzoziemcy naprawdę zaczęli z niego korzystać dopiero w 2008 r., kiedy zamieszanie na amerykańskich rynkach kapitałowych spowodowało, że deweloperzy zaczęli walczyć o nowe sposoby pozyskania funduszy. Obecnie EB-5 generuje ponad 5 mld dolarów rocznie, w zamian za prawie 10 tys. zielonych kart - liczbę, która jest ograniczona ustawą. Prawie wszystkie należą do Chińskich wnioskodawców. 

Zamieszanie wokół wiz EB-5

Sposób działania programu wiz EB-5 pozwala Stanom wybrać, które obszary i projekty są kwalifikowalne. W rezultacie większość inwestycji EB-5 trafiła do szybko rozwijających się centrów miejskich, choć niektórzy prawodawcy chcieli bardziej skupić program na biednych obszarach wiejskich. Inne głosy krytyki mówiły o tym, że inwestycje związane z wizą EB-5 pozwoliły na włączenie ubogich dzielnic do tych, które prosperowały dzięki projektom inwestycyjnym. Jednym z najczęściej zgłaszanych przykładów jest Hudson Yards, ogromny projekt przebudowy w Nowym Jorku.

Nie jest jasne, w jaki sposób zmiany wpłyną na całkowitą kwotę inwestycji z tytułu EB-5. Ale pomysł władz wybitnie nie przypadł do gustu deweloperom, którzy sporo na nim dotychczas korzystali. Zdążyli już przestrzec, że podwyższenie progu inwestycyjnego dla uzyskania zielonej karty znacząco zmniejszy dostępny na rynku kapitał. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie widzi jednak problemu. Zdaniem urzędników, i tak jest więcej chętnych niż przewidziany limit wiz.

Groźba chaosu 

Nowe minimalne poziomy inwestycji nie zaczną obowiązywać przez kolejne 120 dni, które, jak przewidują prawnicy imigracyjni, spowodują ogromny pośpiech w kolejce po wizy EB-5.