Kolejki w PGE. Żeby uniknąć podwyżki cen za prąd, przedsiębiorcy muszą złożyć oświadczenie

Przedsiębiorcy, szpitale, a także jednostki państwowe mogą skorzystać w drugim półroczu 2019 roku z obniżonych cen za prąd. Aby to zrobić, muszą jednak złożyć stosowne oświadczenie w przedsiębiorstwie energetycznym, z którym mają podpisaną umowę. Przykład biura PGE w Skarżysku pokazuje jednak, że jest to czasochłonne.
Zobacz wideo

Nowa ustawa o cenach prądu nakłada na wiele podmiotów obowiązek złożenia specjalnego oświadczenia. Firmy, szpitale i jednostki państwowe muszą w nim zadeklarować, że są odbiorcą końcowym energii elektrycznej. Taki dokument należy dostarczyć do przedsiębiorstwa energetycznego, z którym jest się związanym umową. Można to zrobić do poniedziałku 29 lipca.

Bez oświadczenia ceny prądu będą wyższe. Kto powinien złożyć dokumenty?

Odbiorcy końcowi, którzy w drugim półroczu 2019 r. chcą utrzymać ceny energii elektrycznej z 30 czerwca 2018 r., muszą złożyć wspomniane oświadczenie, ponieważ przedsiębiorstwa energetyczne nie posiadają informacji, którzy z ich klientów są odbiorcami końcowymi - pisze money.pl. Obowiązek złożenia takiego oświadczenia nałożono na:

  • mikro i małych przedsiębiorców,
  • szpitale,
  • jednostki sektora finansów publicznych (tj. jednostki samorządu terytorialnego, ich związków, jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych),
  • inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Podmioty, które nie złożą takiego oświadczenia, zapłacą za prąd więcej. O ile? Tego do końca nie wiadomo, bo każdy z przypadków będzie rozpatrywany indywidualnie.

Kolejki w biurach przedsiębiorstw energetycznych. PGE wydłuża godziny pracy

Obowiązek złożenia odpowiedniego oświadczenia w przedsiębiorstwie energetycznym powoduje sporo zamieszania. Tak jest m.in. w biurze PGE w Skarżysku, gdzie przedsiębiorcy czekają w długich kolejkach, aby złożyć stosowne dokumenty - pisze echodnia.eu.

Sfrustrowani mogą czuć się zarówno ludzie stojący w kolejkach, jak i obsługujący ich pracownicy przedsiębiorstw energetycznych. Ze względu na wejście w życie nowych przepisów pracują po godzinach oraz w najbliższą sobotę, tak aby dać przedsiębiorcom jak najwięcej czasu na złożenie oświadczenia. Czy przedsiębiorcy wiedzą, że muszą złożyć wspomniane oświadczenie?

- Zawiadamiamy klientów o konieczności złożenia oświadczeń, informacje rozpowszechniając kilkoma kanałami, nacisk kładąc na szczegółowe informacje na naszej stronie internetowej, a także na kontakt bezpośredni - powiedział Mariusz Majewski, rzecznik PGE Obrót.

Mimo to wśród przedsiębiorców, z którymi rozmawiali dziennikarze echodnia.eu, nie brakuje osób, które twierdzą, że o obowiązku złożenia odpowiedniego oświadczenia dowiedzieli się przypadkiem i w ostatnim momencie.