Kolejki w PGE. Żeby uniknąć podwyżki cen za prąd, przedsiębiorcy muszą złożyć oświadczenie
Nowa ustawa o cenach prądu nakłada na wiele podmiotów obowiązek złożenia specjalnego oświadczenia. Firmy, szpitale i jednostki państwowe muszą w nim zadeklarować, że są odbiorcą końcowym energii elektrycznej. Taki dokument należy dostarczyć do przedsiębiorstwa energetycznego, z którym jest się związanym umową. Można to zrobić do poniedziałku 29 lipca.
Bez oświadczenia ceny prądu będą wyższe. Kto powinien złożyć dokumenty?
Odbiorcy końcowi, którzy w drugim półroczu 2019 r. chcą utrzymać ceny energii elektrycznej z 30 czerwca 2018 r., muszą złożyć wspomniane oświadczenie, ponieważ przedsiębiorstwa energetyczne nie posiadają informacji, którzy z ich klientów są odbiorcami końcowymi - pisze money.pl. Obowiązek złożenia takiego oświadczenia nałożono na:
- mikro i małych przedsiębiorców,
- szpitale,
- jednostki sektora finansów publicznych (tj. jednostki samorządu terytorialnego, ich związków, jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych),
- inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Podmioty, które nie złożą takiego oświadczenia, zapłacą za prąd więcej. O ile? Tego do końca nie wiadomo, bo każdy z przypadków będzie rozpatrywany indywidualnie.
Kolejki w biurach przedsiębiorstw energetycznych. PGE wydłuża godziny pracy
Obowiązek złożenia odpowiedniego oświadczenia w przedsiębiorstwie energetycznym powoduje sporo zamieszania. Tak jest m.in. w biurze PGE w Skarżysku, gdzie przedsiębiorcy czekają w długich kolejkach, aby złożyć stosowne dokumenty - pisze echodnia.eu.
Sfrustrowani mogą czuć się zarówno ludzie stojący w kolejkach, jak i obsługujący ich pracownicy przedsiębiorstw energetycznych. Ze względu na wejście w życie nowych przepisów pracują po godzinach oraz w najbliższą sobotę, tak aby dać przedsiębiorcom jak najwięcej czasu na złożenie oświadczenia. Czy przedsiębiorcy wiedzą, że muszą złożyć wspomniane oświadczenie?
- Zawiadamiamy klientów o konieczności złożenia oświadczeń, informacje rozpowszechniając kilkoma kanałami, nacisk kładąc na szczegółowe informacje na naszej stronie internetowej, a także na kontakt bezpośredni - powiedział Mariusz Majewski, rzecznik PGE Obrót.
Mimo to wśród przedsiębiorców, z którymi rozmawiali dziennikarze echodnia.eu, nie brakuje osób, które twierdzą, że o obowiązku złożenia odpowiedniego oświadczenia dowiedzieli się przypadkiem i w ostatnim momencie.
-
Brexit. Mastercard zwiększy Brytyjczykom o co najmniej 400 proc. opłaty za transakcję kartą
-
Brexit. Za zakupy w Wielkiej Brytanii zapłacił kilkadziesiąt procent więcej. "Doliczamy cło i VAT"
-
Norweski dziennikarz w dwie godziny kupił w Polsce fałszywy wynik testu na COVID-19. Nie kosztował wiele
-
Zmiany w bonie turystycznym. Prezydent podpisał ustawę. Co się zmienia?
-
Kosztowne porządki w Białym Domu. Pół miliona dol. na sprzątanie. "Nie widzieliśmy czegoś takiego"
- Niemcy. W Ulm stanęły kapsuły dla bezdomnych jak z gry Cyberpunk 2077. Mają m.in. panele słoneczne
- Wyszukiwarka Google na smartfony z Androidem i iOS ze sporymi zmianami. Ma być bardziej czytelna
- Niestachów. Ośrodek narciarski wystawiony na sprzedaż. "Nie jesteśmy w stanie przetrwać do kolejnego sezonu"
- Ziemia straciła 28 bilionów ton lodu. Trend zgodny z "najgorszym scenariuszem" klimatologów
- Majątek Elona Muska przebił granicę 200 mld dolarów. Wcześniej dokonał tego tylko jeden człowiek