Elon Musk ma ciężki tydzień. Najpierw zapaliła mu się rakieta. Potem inwestorzy "ukarali" Teslę

Elon Musk ostatnich dni nie może zaliczyć do najbardziej udanych. Najpierw podczas testów zapalił prototyp marsjańskiej rakiety jego firmy SpaceX. Potem należąca do miliardera Tesla podała słabe wyniki finansowe, co inwestorzy "ukarali" mocnym spadkiem notowań tej spółki.
Zobacz wideo

Notowania spółki Tesla na giełdzie w Nowym Jorku w czwartek zanurkowały. Spadek na koniec sesji przekroczył 13 procent. Jak wylicza Reuters, przekłada się to na około 6 mld dolarów obniżki kapitalizacji, czyli giełdowej wartości firmy. Cała kapitalizacja to ponad 40 mld dolarów.

Notowania Tesli, wykres miesięczny.Notowania Tesli, wykres miesięczny. Źródło: investing.com

Tesla i Elon Musk rozczarowali inwestorów

Inwestorom nie spodobały się dwie rzeczy. Pierwszą z nich są wyniki Tesli za drugi kwartał. Spółka nie dość, że zanotowała stratę w wysokości 408 mln dolarów, to jeszcze była to strata większa od spodziewanej. Elon Musk zapowiedział, że obecny, trzeci kwartał ma zakończyć się wynikiem w okolicach zera, a w czwartym Tesla ma już pokazać zysk. To inwestorów nie przekonało, bo takie zapowiedzi pojawiały się już w ubiegłym roku. Nie pomogło nawet to, że firma w drugim kwartale miała produkcję, dostawy i przychody najwyższe w historii.

Powód drugi dotyczy szefa do spraw technologii. Elon Musk ogłosił, że JB Straubel, który zresztą był współzałożycielem Tesli, odchodzi ze stanowiska. Ma teraz zajmować się doradzaniem. A to on stoi między innymi za technologią dotyczącą baterii wykorzystywanych w samochodach Tesli. Poza tym, to nie jest pierwszy zarządzający, który w ostatnim czasie odszedł z firmy. Jak przypomina CNBC, w tym roku zrobiły to już dwie inne osoby, Steve McManus, inżynier ds. projektowania karoserii i wnętrza samochodów oraz Peter Hochholdinger, odpowiedzialny za produkcję w kalifornijskiej fabryce Tesli.

Nieudana próba rakiety SpaceX

W środę 24 lipca miały także miejsce nieudane testy prototypu rakiety. Starhopper miał sprawdzić silniki, jednak próby przerwano po zaledwie kilku sekundach. Nikomu nic się nie stało, ale w rakiecie wybuchł pożar. Rakieta ta, podobnie jak budowany przez firmę SpaceX statek kosmiczny, mają być wykorzystywane w załogowym locie na Marsa, który planuje Elon Musk.

Czytaj też: Największa rakieta świata wystartuje w 2021 roku. Firma SpaceX zdradziła datę pierwszej misji

Więcej o: