Ceny prądu. W poniedziałek upływa kluczowy termin. Firmy, samorządy i szpitale mają czas do północy

Samorządowcy, przedsiębiorcy i szpitale mają czas do północy w poniedziałek na uniknięcie podwyżek cen prądu. Upływa wtedy termin złożenia specjalnych oświadczeń. "Mogą być to znaczące kwoty" - mówi minister energii.
Zobacz wideo

Dokument można wypełnić i dostarczyć w wersji papierowej do swojego dostawcy energii lub elektronicznie przez internet - do poniedziałku 29 lipca do północy.

Ceny prądu - kluczowy termin

O obowiązku złożenia oświadczenia potwierdzającego status odbiorcy końcowego powinni pamiętać między innymi właściciele mikro i małych firm. Jeśli go nie złożą, ceny energii wzrosną dla nich do stawek rynkowych. Rachunki za prąd mogą wzrosnąć nawet o 30-40 proc.  "Dla niektórych, dla bardzo małych przedsiębiorców mogą być to drobne pieniądze, ale dla większych czy też właśnie szczególnie szpitali i jednostek samorządu terytorialnego mogą być to znaczące kwoty" - powiedział w tym tygodniu minister energii Krzysztof Tchórzewski. Apelował również o jak najszybsze załatwienie formalności.

Tymczasem, jak podawał portal WysokieNapiecie.pl, do piątkowego poranka formalności wypełniło niewielu uprawnionych - zaledwie kilka procent. Niektórzy sprzedawcy energii otworzyli więc swoje biura także w sobotę. Pod koniec tygodnia ustawiały się przed nimi kolejki.


Na oświadczeniu muszą znaleźć się wszystkie dane klienta, jak na przykład nazwa firmy bądź instytucji, adres, NIP lub PESEL, a także wypełniona lista wszystkich punktów poboru energii. "Gdy ktoś potrzebuje pomocy w zakresie wypełnienia tego oświadczenia, nasi pracownicy służą pomocą"  - dodał rzecznik PGE Obrót Mariusz Majewski.

Obowiązek składania oświadczeń nie dotyczy gospodarstw domowych.