Zastanawiasz się, co zrobić z autem w firmie po leasingu? Są dobre wiadomości

Administracja skarbowa zgadza się, by przedsiębiorca mógł wykupić leasingowane auto (po zakończeniu umowy) w celu prywatnego użytku, a później je sprzedać. Nawet bez podatku. Trzeba tylko poczekać sześć miesięcy - informuje "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Na dowód powyższego, dziennik przytacza w artykule przykłady korzystnych interpretacji otrzymanych ostatnio przez przedsiębiorców od dyrektora Krajowej Izby Skarbowej.

W jednej z nich czytamy, że w takich przypadkach (wykupu auta po leasingu na prywatny użytek i sprzedaży) przychód ze sprzedaży samochodu nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, lecz z odpłatnego zbycia rzeczy. Można więc zastosować odpowiedni przepis z ustawy o PIT zwalniający z podatku. Oczywiście, jeśli zaczeka się z transakcją pół roku. 

Gazeta cytuje również doradcę podatkowego Andrzeja Sadowskiego, który mówi o coraz większej liczbie  pozytywnych odpowiedzi skarbówki na zapytanie w tym zakresie. - Możemy już mówić o ukształtowaniu się korzystnej linii interpretacyjnej – dodaje. 

Czytaj więcej: Słuchasz radia w leasingowanym samochodzie? Zapłacisz za to podatek

Auta poleasingowe. Uwaga na interpretacje indywidualne

Urzędnicy mają też uspokajać przedsiębiorców, że po wykupie samochodu nie grożą im korekty podatku za poprzednie lata. Warto jednak dodać, że powyższe przykłady to interpretacje indywidualne chroniące tego, który ją składa. 
.

Więcej o: