Funt gwałtownie traci. Zaszkodził mu brexit i "gabinet wojenny" Borisa Johnsona

Funt brytyjski w poniedziałek wyraźnie się osłabia - widać to zarówno w notowaniach wobec dolara, jak i wobec złotego. W brytyjską walutę uderzają informacje o tym, że nowy rząd w Londynie rozważa jako zupełnie realny scenariusz tzw. twardego brexitu i zaczął na poważnie się do niego przygotowywać.
Zobacz wideo

Funt zaczął tydzień od solidnej przeceny. W poniedziałek gwałtownie tracił do grupy 10 głównych walut, wobec dolara był najsłabszy od ponad dwóch lat - od marca 2017 roku.

Funt najsłabszy od ponad dwóch lat

Notowania funta wobec dolaraNotowania funta wobec dolara źródło: investing.com

Funt tracił też wobec złotego, od piątku spadł w notowaniach rynkowych o pięć groszy.

Notowania funta wobec złotegoNotowania funta wobec złotego źródło: investing.com

Boris Johnson i brexit uderzają w kurs waluty

Na rynki walutowe wrócił znany straszak - brexit. Funt zaczął tracić po chwilowej poprawie, spowodowanej wyborem nowego brytyjskiego premiera. Jednak zachwiały nim jedne z pierwszych kroków nowego premiera. Boris Johnson zaczął urzędowanie od najpilniejszej sprawy - brexitu.

Z wypowiedzi jego ministrów wynika, że rząd w Londynie bardzo poważnie zaczyna liczyć się ze scenariuszem tak zwanego twardego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez regulującej przyszłe stosunki umowy. To mogłoby spowodować ogromny chaos i straty dla brytyjskiej gospodarki. Boris Johnson miał więc powołać "gabinet wojenny" - zebrać grupę kilku ministrów, których zadaniem będzie zajęcie się wyłącznie brexitem i przygotowaniami na wypadek opcji bez umowy.