Kursy walut. Frank szwajcarski najdroższy od dwóch lat. A złoty wciąż słabnie

Kurs franka szwajcarskiego idzie w górę. Obecnie ta waluta jest najdroższa od dwóch lat. Umacniają się także euro i dolar, czego nie można niestety powiedzieć o złotówce, która w stosunku do nich od dwóch miesięcy wyraźnie słabnie.
Zobacz wideo

Kurs franka szwajcarskiego idzie w górę. Jest coraz mocniejszy względem złotówk. Polska waluta umacnia się jedynie wobec funta brytyjskiego, który słabnie ze względu na coraz realne ryzyko twardego brexitu. Jego ryzyko wzrosło po wyborze Borisa Johnsona na nowego premiera Wielkiej Brytanii. Funt jest najtańszy od lutego 2018 r. Dziś po godz. 10:00 kurs GBP/PLN spadał natomiast o 2 gr do 4,6816 zł, po tym jak wczoraj zaliczył spadek aż o 5,8 gr. Dolar nadal pozostaje mocny, chociaż amerykański bank centralny (FED) przymierza się w tym tygodniu do obniżenia stopy procentowej

Słaby złoty, a jednocześnie mocny szwajcarski frank, wywindowały notowania CHF/PLN do poziomów nieoglądanych od czerwca 2017 r.

- komentuje Marcin Kiepas, analityk Tickmill UK Ltd i dodaje:

W znaczniej mierze wspólne są czynniki stojące za słabością złotego i siłą franka. Po pierwsze, jest to strach przed spowolnienie wzrostu gospodarczego na świecie, podszyty obecnie nieco zapomnianym tematem wojen handlowych. Po drugie, jest to strach związany z twardym brexitem, co wprawdzie najmocniej bije w funta, ale rykoszetem uderza w złotego, a jednocześnie prowokuje ucieczkę w kierunku bezpiecznego franka

Frank najdroższy od dwóch lat

W ciągu roku frank szwajcarski wzmocnił się blisko 5,5 proc. (+5, 42 proc.). Tylko w ciągu ostatniego miesiąca kurs franka podniósł się o 2,17 proc. Obserwując zmianę kursu tej waluty możemy zauważyć, że jest najdroższa od dwóch lat. 30 lipca o godz. 17:07 frank szwajcarski kosztował ponad 3,89 zł. Ostatnim razem tego typu ceny osiągał w połowie 2017 r.

Rynek walutowy już wielokrotnie udowodnił, że nie jest racjonalny, a emocjonalny. Dlatego dopóki kurs CHF/PLN pozostaje powyżej 3,8625 zł, dopóty ryzyko zwyżki do 4 zł będzie się utrzymywać

- podsumowuje Marcin Kiepas.

Kredyty we frankach

Frank jest walutą, która w Polsce budzi zainteresowanie ze względu na zamieszanie wokół kredytów frankowych. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez „Rzeczpospolitą”, banki nie zamierzają łatwo odpuścić w sporach, które dotyczą kredytów w tej walucie. Jak dotąd nie pomaga ani znowelizowana ustawa Andrzeja Dudy, ani perspektywa wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) - banki nie chcą zaoferować klientom atrakcyjnego przewalutowania kredytów frankowych.

Łukasz Jańczak, analityk Ipopemy, przeprowadził chłodną analizę takiego stanowiska banków. Jego zdaniem "jest już za późno dla banków, aby zacząć poważnie negocjować z klientami i oferować im przewalutowanie hipotek na atrakcyjnych dla nich warunkach". Krótko mówiąc, banki obawiają się zbyt dużych strat finansowych na skutek ewentualnych porozumień z frankowiczami.

Więcej o: