Zgubiłeś dowód osobisty? Natychmiast go zastrzeż. Fala kradzieży tożsamości zbiera żniwo

Wykorzystując cudzą tożsamość, w ostatnim kwartale oszuści podjęli 1122 próby wyłudzeń kredytów na kwotę 92 mln zł - informuje Związek Banków Polskich. Z danych wynika też, że w tym samym czasie Polacy zastrzegli 40 543 zgubionych lub skradzionych dokumentów.
Zobacz wideo

Polacy gubią dowody osobiste, a oszuści próbują z nich zrobić "dobry" użytek. Z danych opubllikowanych przez ZBP wynika, że tylko w II kwartale 2019 roku oszuści próbowali wyłudzić kredyty na kwotę 92,3 mln złotych. Co ważne, mówimy tu jedynie o próbach nieudanych, które zostały przez banki zablokowane.

Polacy gubią dowody. Oszuści nie próżnują

W ostatnich trzech miesiącach Polacy zastrzegli 40 543 zagubione lub skradzione dokumenty tożsamości - to najwyższy wynik II kwartału, jaki odnotowano od 2008 r. Statystycznie do bazy trafiało 446 dokumentów dziennie. W bazie międzybankowego Systemu Dokumenty Zastrzeżone jest niemal 1,8 mln dokumentów.

Kradzione oryginalne dokumenty albo te podrabiane, ale z wykorzystaniem prawdziwych danych, to w dalszym ciągu poważne zagrożenie dla całej gospodarki i dla banków oraz różnych firm wykorzystujących dokumenty do weryfikacji tożsamości klientów. Dokonanie ich jak najszybszego zastrzeżenia w sytuacji ich utraty jest kluczowe w całym systemie ochrony przed wyłudzeniami

- podkreśla prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Zakaz handlu dowodami "kolekcjonerskimi" pomoże w walce z oszustwami

Grzegorz Kondek, koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone tłumaczy, że dzięki ostatnim zmianom w prawie dotyczącym zakazu handlu fałszywymi dokumentami oficjalnie wykonanymi jako 'dokumenty kolekcjonerskie', będzie nieco łatwiej walczyć z wyłudzeniami.

Nadal niezmiernie ważne będzie to,  jak zachowa się osoba, która dokumenty utraciła - tj. czy i jak szybko dokona zastrzeżenia w Systemie Dokumenty Zastrzeżone. Od 2008 r. zablokowano dzięki niemu 82,1 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości niemal 4,6 mld zł

- dodał Grzegorz Kondek.

Jak działa System Dokumenty Zastrzeżone?

System Dokumenty Zastrzeżone ZBP to baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy - nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba zrobić natychmiast, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Jak zastrzec dokument?

Dowód osobisty lub inny dokument możemy zastrzec, zgłaszając ten fakt w urzędzie gminy - również przez internet, choć w tym wypadku potrzebny jest nam Profil Zaufany. Jeśli chcemy mieć pewność, że nikt nie wyłudzi kredytu posługując się naszą tożsamością, to możemy dokonać również zgłoszenia w systemie Dokumenty Zastrzeżone. W tym celu należy założyć bezpłatne konto w serwisie BIK.

Więcej o: