Grenlandia. Lód topi się jak jeszcze nigdy dotąd. "Zmiana klimatu przekracza znacznie najgorsze obawy"

W tym tygodniu stopnieć ma 40 miliardów ton grenlandzkiego lodu. To oznacza, że tylko jedna fala gorąca w zauważalny sposób podniesie poziom mórz na świecie - o 0,11 milimetra. Topnienie lodu, które obecnie obserwowane jest na Grenlandii, modele klimatyczne prognozowały na dopiero na 2050 rok. W czwartek 1 sierpnia naukowcy spodziewają się kulminacji.

Fala afrykańskich upałów, które w lipcu przeszły przez Europę, dotarła na daleką północ. Naukowcy czekali na nie z obawą od kilku dni - spodziewali się, że wysokie temperatury dotkną także Grenlandię. Prognozowali ogromne topnienie lodu na wyspie, zbliżone do rekordowego z 2012 roku. Wygląda na to, że ten rekord może zostać pobity.

Grenlandia w objęciach upałów

Na zachodnim wybrzeżu Grenlandii w środę 31 lipca o godzinie 16:30 lokalnego czasu temperatura wyraźnie przekroczyła 20 stopni, sięgając 23 stopni na północ od stolicy wyspy, Nuuk, niedaleko miasta Sisimiut. Naukowcy spodziewają się, że miejscami temperatura może być jeszcze wyższa i sięgnie 25 stopni Celsjusza.

Grenlandia. Temperatura z 31 lipca 2019, godz. 16:30Grenlandia. Temperatura z 31 lipca 2019, godz. 16:30 źródło: windy.com

To nie jest tak, że temperatury powyżej 20 stopni na Grenlandii w lipcu i sierpniu się nie zdarzają. Występują, ale ostatnio wyspę fale upałów dotykają częściej, są one dłuższe i bardziej gwałtowne. Nawet na lodowcu, na wysokości 3000 metrów 30 lipca zanotowano temperaturę 0,4 stopnia Celsjusza powyżej zera.

Obecnie temperatury na Grenlandii są nawet o 10 stopni wyższe niż o tej porze roku bywało pod koniec XX wieku, konkretniej - powyżej średniej z lat 1979-2000

- mówi Next.gazeta.pl dr Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery z portalu Nauka o klimacie.

Nie ma wątpliwości, że zmiana klimatu jest realna i dzieje się tu i teraz. Dowiedz się, jak możesz działać na rzecz zapobiegania jej skutkom >>

Wysokie temperatury i topnienie podnoszą stan wody w grenlandzkich rzekach, co niepokoi pracujących na miejscu naukowców.

Tylko jednego dnia, 31 lipca, na 56 proc. pokrywy lodowej zaobserwowano topnienie przynajmniej 1 milimetra powierzchni. Ponad 10 miliardów ton lodu spłynęło do oceanu - a chodzi tylko o topnienie powierzchniowe - podali duńscy naukowcy, monitorujący poziom lodu i klimat na Grenlandii.

W samym lipcu pokrywa lodowa na Grenlandii straciła 197 miliardów ton. Topnienie przekracza wieloletnie średnie. Podobnie, jak obecny poziom temperatur.

W obliczu trwającej fali upałów nowe dane wskazują, że pokrywa lodowa Grenlandii jest w połowie największego okresu topnienia w historii badań. To ostatni z niepokojących sygnałów, że zmiana klimatu przyspiesza znacznie poza najgorsze obawy nawet naukowców zajmujących się klimatem

- uważa meteorolog Eric Holthaus. Jego zdaniem, fala gorąca sprawi, że w czwartek 1 sierpnia zaobserwujemy największe jednodniowe topnienie na Grenlandii w historii badań.

Podobnie uważa Xavier Fettweis, klimatolog z uniwersytetu w Liège, który bada to, co dzieje się z grenlandzkim lodem. Jego zdaniem tempo topnienia w czwartek może być najwyższe od 1950 roku.

To już kolejny taki epizod w tym roku. Do wyjątkowo dużego topnienia powierzchniowego na Grenlandii doszło podczas poprzedniej fali tegorocznych upałów - między 11 a 20 czerwca - przypomina Światowa Organizacja Meteorologiczna. Dlaczego to jest ważne? Na Grenlandii znajdują się ogromne ilości lodu. Już teraz grenlandzkie topnienie najbardziej przyczynia się do podnoszenia poziomu mórz na świecie. To, jaki jest poziom lodu powierzchniowego na Grenlandii, zależy głównie od pogody, ale w tle widać zmiany klimatu.

Kryzys klimatyczny w Arktyce

- Daleka Północ to obszar, w którym ocieplenie klimatu postępuje najszybciej na całej Ziemi. To efekt zaniku unoszącego się na powierzchni wody lodu morskiego. Gdy robi się cieplej, większa powierzchnia lodu topnieje. To oznacza, że powierzchnię, która dobrze odbija promieniowanie słoneczne, zastępuje ciemna powierzchnia wody, która bardzo dobrze je pochłania. Woda nagrzewa się i powoduje topnienie lodu, co powoduje silniejsze nagrzewanie wody i tak dalej. Dlatego w ogólności wysokie temperatury w tym regionie nie są dla nas zaskoczeniem - wyjaśnia dr Aleksandra Kardaś.

Wieloletnie trendy pokazują wzrost średniej temperatury i spadek zasięgu lodu morskiego. Jednak niezależnie od tego, wciąż występują na zmianę lata cieplejsze i chłodniejsze - podkreśla fizyczka atmosfery.

Rok 2019 zdecydowanie należy do najcieplejszych. W ostatnich miesiącach w Arktyce dominowała słoneczna pogoda, sprzyjająca topnieniu lodu morskiego i nagrzewaniu się tego regionu. Od początku roku zasięg lodu utrzymuje się na poziomie o milion lub więcej kilometrów kwadratowych mniejszym niż średnia z lat 1981-2010. Obecnie jest bliski zasięgowi z rekordowego dotąd roku 2012. Czy rekord zostanie pobity, dowiemy się we wrześniu, kiedy występuje roczne minimum zasięgu lodu

- mówi dr Kardaś.

To, co dzieje się na dalekiej północy, to alarm dla nas wszystkich. Coraz bardziej prawdopodobne jest, że prognozy Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu dotyczące Arktyki są zbyt optymistyczne - uważa Xavier Fettweis. Gdyby stopniała cała pokrywa lodowa na Grenlandii, poziom mórz na świecie podniósłby się o ponad 7 metrów. 

Upały w Arktyce mają jeszcze jeden skutek. Od tygodni na północy globu trwają ogromne pożary lasów i torfowisk. Ma to miejsce zarówno na Grenlandii, jak i na Alasce, w Kanadzie i na Syberii.

Więcej o:
Komentarze (313)
Grenlandia. Lód topi się jak jeszcze nigdy dotąd. "Zmiana klimatu przekracza znacznie najgorsze obawy"
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 108 razy 74

  Lewacy robią panikę, bo nie wierzą że to dopiero życie doczesne. W Raju, poza ekstra hurysami, będzie można używać 100 watowych żarówek, zwozić śmieci do lasu, palić plastikiem i nikt nikogo nie będzie wyrzucał z probostwa za gwałty na nieletnich.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 68 razy 52

  Znowu jakieś cepy będą pisać o tym jak na Grenlandii wikingowie ..... bo my mamy wungla na 200 lat .... a to że błędne było tłumaczenie ze starych kronik to tym cepom już nie przeszkadza, grunt, że mają właściwą narrację, zgodną z linią Partii i płaskoziemców.

 • evergreen111

  Oceniono 49 razy 37

  A stary i głupi Korwin-Mikke nadal twierdzi że gwałtowne ocieplenie to bzdura.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 42 razy 26

  Na Grenlandii gorąco, bo nie mają tam elektrowni węglowych. W Polsce spalamy węgiel to i lato bardzo umiarkowane. Wniosek: więcej węgla towarzysze, a najlepiej rosyjskiego.

 • ceppisowski

  Oceniono 28 razy 20

  Czy prezydent Pislamu Duda juz sie wypowiedzial na ten temat?
  Pytam was forumowe pisowskie glupki, bo wy ogladacie i sluchacie pislamskich mediow

 • xynat

  Oceniono 22 razy 18

  Trzeba jak najszybciej robić przewał z kopaniem mierzei wiślanej bo może być za późno. Sama się przekopie.

 • ubrana_prawda

  Oceniono 24 razy 18

  Mam już swoje lata, ale wygląda na to, że dożyję końca świata, o ile zmiany klimatyczne wcześniej mnie nie wykończą.

 • franclajn

  Oceniono 23 razy 15

  Po pierwsze: to wszystko są kłamstwa Tuska i ideologów LGBT, którzy żądają ujawnienia listy poparcia kandydatów do KRS, co zagraża demokracji ludowej. Po drugie: trzeba więcej importować od Ruskich węgla, więcej go spalać, więcej się modlić, więcej dawać na tacę i budowac więcej pomników. Po trzecie: trzeba wierzyć w Prezesa Pana Naszego, który w raze kryzysu nocną ustawą zakaże lodom się topić, a lasom płonąć!

 • ruskijtroll

  Oceniono 16 razy 14

  Najsmutniejsze jest to, że tracimy bezpowrotnie największy na naszej planecie bezcenny, bezpiecznie dotąd zmagazynowanej i dramatycznie potrzebnej w nieznanej przyszłości magazyn krystalicznie czystej słodkiej wody.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX