CBA zatrzymało byłego wiceministra środowiska. Jako łapówkę miał przyjąć intratną posadę

CBA zatrzymało wiceministra ochrony środowiska sprawującego urząd w latach 2014-2015 oraz przedsiębiorcę z Włocławka. Mężczyznom zarzuca się korupcję - urzędnik w zamian za intratną posadę miał pomóc budowlańcowi w unikaniu surowych kar finansowych.
Zobacz wideo

CBA informuje o zatrzymaniu dwóch osób i postawieniu im zarzutów korupcyjnych. Jedną z nich jest były wiceminister środowiska, który pełnił funkcję w latach 2014-2015. Drugi ujęty to włocławski przedsiębiorca działającego w branży budowlanej. Akcję przeprowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Łodzi - czytamy w oficjalnym komunikacie

Akcja jest wynikiem śledztwa  dotyczącego powoływania się na wpływy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i podjęcia się załatwienia sprawy w zamian za korzyść majątkową. Chodzi o realizację projektu "Kompleksowa Ochrona Wód Podziemnych Aglomeracji Kieleckiej".

Mieli mu naliczyć kary, zaoferował pracę jako łapówkę

CBA twierdzi, że w 2015 roku spółka Wodociągi Kieleckie podpisała umowy na budowę systemu kanalizacji sanitarnej i wodociągowej na terenie Kielc raz w dwóch świętokrzyskich gminach. Inwestycja była współfinansowana przez Unię Europejską. Instytucją wdrażającą projekt był Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na wykonawcę nałożono kary umowne. Powodem były opóźnienia. Śledczy podejrzewają, że zatrzymany przedsiębiorca obiecał wiceministrowi zatrudnienie w kontrolowanych przez siebie spółkach w zamian za pomoc, która miałby doprowadzić do odstąpienia Wodociągów Kieleckich Sp. z o.o. od naliczenia kar. Za przyjęcia bez zastrzeżeń wykonanych robót budowlanych "nagrodą" miało być wynagrodzenie wynoszące kilkanaście tysięcy złotych.

Czytaj też: 17 tys. zł grzywny za wyłączony tachograf. Policja ostrzega przed skutkami fałszowania czasu pracy

Zdaniem CBA wiceminister przyjął obietnicę korzyści, a po dymisji z pełnionej funkcji podjął pracę w spółkach przedsiębiorcy. Obaj zatrzymani mężczyźni zostaną przewiezieni do Prokuratury Krajowej w Lublinie, gdzie usłyszą zarzuty.

Więcej o:
Komentarze (96)
CBA zatrzymało byłego wiceministra środowiska. Jako łapówkę miał przyjąć intratną posadę
Zaloguj się
 • wiarus25

  Oceniono 49 razy 39

  Na tej podstawie powinno się zamknąć połowę członków PIS i ich rodziny.

 • tatafax

  Oceniono 35 razy 29

  a kiedy wezma sie za dzisiejszych aferzystow z rzadu i nie tylko

 • bleifuss

  Oceniono 30 razy 24

  Kilkanaście tysięcy złotych? Czy to mniej czy więcej od 15.000 wymuszonych na Caritas?

 • ochujek

  Oceniono 26 razy 22

  Rydzyka nie kontrolują tylko dają mu nasze miliony. Nikt nie sprawdza na co wydaje.

 • remo29

  Oceniono 26 razy 22

  Nie to co teraz :)

 • jsn

  Oceniono 21 razy 15

  dziwne te afery - dwóch ludzi się niby dogadało. Przy świadkach? Kwota jest tak kuriozalnie niska, że aż śmieszna.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 15 razy 13

  Tylko Szyszko ma prawo do ustawiania córek leśniczego na posadzie rządowej. PiS to patologia, Ich postępowanie postrzegam jak postępowanie regularnej mafii, zorganizowanej grupy przestępczej z ojcem chrzestnym na czele (nawet z dwoma ojcami w tym jeden z Torunia).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX