Od września parkowanie droższe? Samorządy mogą dowolnie podnieść opłaty

We wrześniu zaczną obowiązywać przepisy, na podstawie których samorządy będą mogły podnieść opłaty za parkowanie. Dla wielu miast obowiązująca przez kilkanaście lat maksymalna stawka wynosząca 3 zł to za mało. Pierwsze decyzje już zapadły.

Przez kilkanaście lat opłaty za parkowanie w miastach były zamrożone. Od września przepisy się jednak zmieniają - samorządy dostały zgodę na zwiększenie stawki, która do tej pory nie mogła przekroczyć trzech złotych. 

Gdańsk i Kraków podnoszą ceny

Pierwszym miastem, które skorzystało, z nowych uprawnień, okazał się Gdańsk. Jak donosi portal Transport Publiczny, w tym wypadku wzrost nie jest drastyczny. Cena za pierwszą godzinę parkowania wzrasta bowiem z do 3,3 zł, za drugą z 3,6 do 3,9 zł, a za trzecią do 4,6 zł a za kolejne z 3 do 3,3 zł. 

Dowiedz się jak parkować, by nie dostać "drogiego prezentu" od straży miejskiej. Na czym polega słynna zasada "dziesięciu metrów"?

Zobacz wideo

Kraków podjął decyzję nieco bardziej kosztowną dla kierowców - stawka za parkowanie wynosi bowiem od 4 do 6 zł w zależności od podstrefy. Pierwotne plany zakładały stawki znacznie wyższe, bo zaczynające się od 9 zł. Ostatecznie je obniżono. Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, cytowany przez Onet, zaznacza, że cel podwyżek to nie "łupienie" kierowców, ale sprawienie, by rzadziej decydowali się na korzystanie z auta. 

Według władz miasta strefa płatnego parkowania, która miała ograniczyć wjazd samochodów do centrum, nie przynosi już rezultatów. Coraz więcej kierowców parkuje w strefie płatnej codziennie, a więcej niż połowa parkuje w tych miejscach przez 6-7 godzin. Kierowcy mimo opłat nie zrezygnowali z samochodów i nie zamienili ich na komunikację miejską, przez co korki w Krakowie należą do codzienności.

Czytaj też: Kraków. Ceny za postój w Strefie Płatnego Parkowania w górę. Nawet 750 zł miesięcznie

Kraków zdecydował się też na powiększenie stref płatnego parkowania. I właśnie to może być sposób na skuteczniejsze "wyciągnięcie" kierowców z pojazdów. Po tę metodę sięgnęły również władze Wrocławia.

W ścisłym centrum jeszcze drożej

Właściciele samochodów muszą pamiętać o jeszcze jednej zmianie w prawie. Większa liczba miast zyskała możliwość wprowadzenia śródmiejskiej strefy płatnego parkowania. Oznacza to możliwość pobierania jeszcze wyższych opłat za pozostawienie auta w ścisłym centrum. Oprócz Krakowa czy Warszawy taką możliwość zyskały miejscowości zamieszkałe przez co najmniej 100 tys. mieszkańców - m.in. Kielce, Rzeszów, Gliwice, Zabrze, Olsztyn, Bielsko-Biała, Bytom, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Tychy, Opole, Gorzów Wielkopolski, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Płock, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Chorzów, Koszalin, Kalisz, Legnica.

Samorządy wstrzymywały decyzję podnoszące opłaty za parkowanie głownie przez wybory samorządowe. Możliwe, że i zbliżające się wybory parlamentarne są powodem zamrożenia cen w większej liczbie miast. Kierowcy muszą jednak brać pod uwagę, że opłaty wzrosną. Szczególnie tam, gdzie centra miast są wyjątkowo zatłoczone.

Więcej o: