NASA: potencjalnie niebezpieczna asteroida 10 sierpnia zbliży się do Ziemi

Agencja kosmiczna NASA wykryła kolejną asteroidę, która stanowi "potencjalne zagrożenie dla Ziemi". Obiekt o nazwie 2006 QQ23 ma zbliżyć się do Ziemi 10 sierpnia. Naukowcy nie wykluczają, że może ona uderzyć w naszą planetę.
Zobacz wideo

Jak podaje "The Economic Times" asteroida QQ23 po raz pierwszy zaobserwowana została 21 sierpnia 2006 roku. Obiekt ma średnicę od 254 do 568 metrów. Oznacza to, że jego wymiary są większe od Empire State Building w Nowym Jorku. Czas orbitalny (wymagany do wykonania pełnego obiegu względem innego obiektu) wynosi 263 dni.

NASA: Asteroida QQ23 10 sierpnia niebezpiecznie zbliży się do Ziemi

Asteroida QQ23 została sklasyfikowana przez naukowców z NASA jako niebezpieczna. Istnieje więc ryzyko, że uderzy w Ziemię. Asteroida zbliży się do naszej planety z prędkością 4,67 km na sekundę. Dnia 10 sierpnia osiągnie odległość około 0,04977 au (jednostek astronomicznych), co w kategoriach astronomicznych jest dość krótkim dystansem. W przeliczeniu na kilometry jest to około 7,4 mln km od powierzchni Ziemi.

Biorąc pod uwagę rozmiar asteroidy jej zderzenie z Ziemią mogłoby zniszczyć duże miasto, a nawet cały kraj. Jednak według Europejskiej Agencji Kosmicznej nic takiego się nie wydarzy. W przeszłości o wiele większe asteroidy zbliżały się na krótszy dystans względem naszej planety, jednak zawsze udawało im się wyminąć Ziemię. Mimo niewielkich szans na zderzenie jej "potencjalne zagrożenie dla Ziemi" sprawia, że naukowcy z NASA prowadzą stałe obserwacje i pomiary asteroidy.