Jednej trzeciej Polaków nie stać na tydzień wakacji raz w roku. Jesteśmy poniżej średniej UE

Ponad 34 proc. Polaków deklaruje, że nie stać ich na nawet jeden tygodniowy urlop poza domem w roku - podał Eurostat. I tak się poprawiliśmy, bo jeszcze pięć lat temu była to ponad połowa.

Na tygodniowy wyjazd urlopowy nie może sobie pozwolić 28 proc. mieszkańców Unii Europejskiej - tak wynika z badania przeprowadzonego przez unijną agencję statystyczną, Eurostat, za 2018 rok. Dotyczyło ono osób w wieku od 16 lat w górę.

Co trzeci Polak nie może pozwolić sobie na tydzień wakacji

Polacy w tym zestawieniu wypadają poniżej średniej - 34,6 proc. w ubiegłym roku nie stać było na nawet jeden tydzień wakacji.

To i tak poprawa, bo jeśli zajrzeć głębiej w dane Eurostatu, to widać, że w 2016 r. taki problem miało pond 40 proc. Polaków, w 2014 była to ponad połowa, a  2012 roku na tydzień urlopowego wyjazdu nie mogło sobie pozwolić ponad 60 proc.

Czytaj też: Wczasy w Tajlandii tańsze niż w Polsce? 'Patrząc na ceny nad Bałtykiem, można się załamać'

Rumunia najsłabiej w zestawieniu

Na tle regionu też nie wypadamy najgorzej. W ciągu pięciu lat odsetek takich osób spadł u nas o 26 punktów procentowych. Bardziej poprawiła się tylko Bułgaria, zaliczając spadek o ponad 35 punktów procentowych.

Najgorzej w najnowszych danych, za ubiegły rok, wypada Rumunia (58,9 proc.), Chorwacja (51,3 proc., dane wstępne), Grecja i Cypr (po 51 proc., w przypadku Cypru to także dane wstępne). Z drugiej strony znajdują się Luksemburg i Szwecja, gdzie na tydzień wakacji pozwolić sobie nie może odpowiednio 10,9 i 9,7 proc. mieszkańców.

Jeśli jesteście wśród tych szczęśliwych, którzy planują wyjazd na wakacje, mamy dla was aplikacje, które pomogą go zaplanować:

Zobacz wideo
Więcej o: