Nieruchomości. Kupujemy więcej i drożej. Działki z domem nawet bardziej popularne niż mieszkania

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w raporcie, że w 2018 r. podpisano 525,1 tys. aktów notarialnych dot. sprzedaży nieruchomości. To o 7,6 proc. więcej niż rok wcześniej. W porównaniu z 2017 r. największy wzrost wystąpił w przypadku sprzedaży działek zabudowanych budynkiem mieszkalnym, sprzedaży lokali, sprzedaży działek niezabudowanych oraz sprzedaży nieruchomości innych.
Zobacz wideo

Jak zauważył GUS, sprzedaż działek zabudowanych budynkiem mieszkalnym wzrosła aż o 12,5 proc. Z kolei sprzedaży lokali to skok o 9,7 proc. w skali roku - tyle samo wyniósł wzrost sprzedaży działek niezabudowanych. Sprzedaż nieruchomości innych podskoczyła o 6,8 proc.

Sprzedaż nieruchomości w 2018 r.Sprzedaż nieruchomości w 2018 r. GUS

Największy spadek odnotowano natomiast w przypadku aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (o 9,9 proc.) oraz oddania przez Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego w użytkowanie wieczyste wraz ze sprzedażą budynku (o 8,4 proc.)

- podał GUS w raporcie.

Więcej i drożej

Według danych pozyskanych z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN), w 2018 r. zawarto ponad 470 tys. transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości czyli o 11,2 proc. więcej niż rok wcześniej. To duży skok w skali roku, tym bardziej, że kupujemy także drożej - wartość transakcji była wyższa aż o 18,5 proc. i wyniosła ponad 121 mld zł.

Wartość sprzedaży wzrosłaWartość sprzedaży wzrosła GUSJak zauważyli urzędnicy, największy udział nieruchomości lokalowych w ogólnej liczbie transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości odnotowano w województwach pomorskim, dolnośląskim, mazowieckim i zachodniopomorskim. Z kolei najwięcej transakcji na nieruchomości niezabudowane odnotowano zawarto w 2018 r. w województwach podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim.

Mieszkania nadal drożeją

Wzrost objął także ceny lokali mieszkalnych. W 2018 r. w stosunku do roku poprzedniego ceny mieszkań wzrosły ogółem o 6,5 proc. - na rynku pierwotnym o 5,5 proc. i na rynku wtórnym o 7,6 proc.

Cena lokali mieszkaniowychCena lokali mieszkaniowych GUS

Rynek nieruchomości mieszkaniowych w I kwartale 2019 r. wciąż znajdował się w fazie wysokiej aktywności. Co ważne, z najnowszego raportu NBP opublikowane w czerwcu wynika, że mieszkania nie tylko są droższe, ale wzrost ich cen przyspieszył. W raporcie mowa o wzroście o ok. 1,8 proc. kw/kw oraz o 12,5 proc. r/r.

Więcej o: