Flyboard nie zawiódł. Jak działa "deska" na której Franky Zapata przeleciał kanał La Manche?

Flyboard będzie teraz słowem odmienianym przez wszystkie przypadki. Urządzenie, okazało się bowiem na tyle skuteczne, że Franky Zapata, francuski sportowiec i wynalazca, przeleciał za jego pomocą przez kanał La Manche. Patrząc na zdjęcia i filmy z historycznego wyczynu nasuwa się jedno pytanie: jak to w ogóle możliwe.

Flyboard jest prawdziwą "latającą deską". Po wyczynie, którego dokonał w niedzielę Franky Zapata, ekscentryczny sportowiec, wynalazca i biznesmen, nikt nie będzie miał co do tego wątpliwości. Francuz przeleciał bowiem nad kanałem La Manche. Pokonał dystans. ok. 35 km z Francji do Anglii robiąc tylko jeden "postój" na tankowanie. 

Sukces Zapaty jest o tyle duży, że do poprzedniej próby doszło niewiele ponad tydzień temu - pod koniec lipca. Wtedy na przeszkodzie śmiałkowi stanęła głównie przyroda, która rozkołysała platformę służącą do tankowania "deski" Fyboard. Tym razem jednak platformę powiększono i ustabilizowano. Jak widać to wystarczyło. 

>>> Aby zrozumieć wyjątkowość wyczynu Franky'ego Zapaty warto zobaczyć Flybaord w akcji. Poniższe nagranie robi naprawdę spore wrażenie. 

Zobacz wideo

Flyboard - tajemnica "latającej deski", którą wynalazł Franky Zapata

Zapata przeleciał kanał La Manche wykorzystując Flyboard w wersji Air. Urządzenie zostało wyposażone w niezależny napęd z gazowymi turbinami. Tankowanie było potrzebne, bo pomimo zbiornika na paliwo widocznego na nagraniach, dystans z Francji do Anglii jest zbyt duży, by pokonać go za jednym razem. Mimo wszystko Flyboard może budzić zachwyt - jego zasięg wynosi bowiem kilkanaście kilometrów. Franky Zapata twierdzi też, że "latająca deska" jest w stanie wzbić się 3 tys. metrów w górę. 

Czytaj też: Wzruszony Franky Zapata po locie odbiera telefon od syna. "Wracam i jedziemy na wakacje"

Flyboard przykuł uwagę mediów w roku 2011, kiedy to Zapata zaprezentował pierwszą wersję urządzenia. Urządzenie w pierwszej wersji również służy do latania, działa jednak inaczej. Flyboard napędzan skuter wodny o mocy 100-150 koni mechanicznych. Są one połączone za pośrednictwem specjalnego węża o długości od 18 do 23 metrów. Turbina skutera wytwarza dwa strumienie wody, które unoszą deskę nad powierzchnię wody i pozwalają nią sterować. 

Kim jest Franky Zapata?

Twórca Flyboarda urodził się w Marsylii w roku 1978. Od 16. roku życia pływa na skuterach wodnych, co sprawia, że zna potrzeby marzących o ekscentrycznym sporcie jak mało kto. W wieku 20 lat, w roku 1998, założył firmę Zapata Racing, specjalizującą się w produkcji i sprzedaży sprzętu i odzieży do sportów wodnych. Ma wykształcenie mechaniczne. W roku 2011 zaprezentował pierwszą wersję Flyboarda. 

Na swoim koncie ma sukcesy sportowe - kilka razy zdobył mistrzostwo Europy w różnych dyscyplinach sportowych. 

Więcej o: