Rząd zaskoczył nagłą zmianą. Bezprawnie zwolnieni z pracy nie będą czekać na prawomocny wyrok

Bezprawnie zwolnieni z pracy nie będą już musieli czekać na prawomocny wyrok, by wrócić na stanowisko. Od listopada do przywrócenia do obowiązków zawodowych wystarczy orzeczenie sądu pierwszej instancji.

Pracodawcy mogą poczuć się zaskoczeni, ale pracownicy z pewnością przyjmą te zmianę pozytywnie. Dość nieoczekiwanie w życie wchodzą bowiem przepisy, które umożliwią szybszy powrót do pracy osobie bezprawnie zwolnionej. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" regulacje, które zaczną obowiązywać od listopada oznaczają, że pracownik nie będzie musiał czekać na prawomocny wyrok.

Bezprawnie zwolniony z pracy szybciej wróci na stanowisko

Właściciel firmy będzie zobowiązany przywrócić zwolnionego już po wyroku sądu pierwszej instancji. Dzięki zmianie ochrona pracownika - np. osoby w wieku przedemerytalnym - ma zostać urealniona. Przejście wszystkich instancji sądowych i uzyskanie prawomocnego wyroku zajmuje średnio od ośmiu do dwunastu miesięcy. W tym czasie struktura przedsiębiorstwa może zmienić się na tyle, że przywrócenie zwolnionej osoby staje się mało realne.

>>> Czy Koalicja Obywatelska "odbierze"? Dariusz Rosati tłumaczy o co chodzi w powiązaniu świadczenia z pracą

Zobacz wideo

O przewlekłości postępowania przekonał się m. in. Jakub Borawski, długoletni szef Biura Analiz Sejmowych. Okręgowy Sąd Pracy dla Warszawy-Mokotowa w czerwcu odrzucił apelację Kancelarii Sejmu i uznał, że nie miała ona prawa zwolnić go z pracy - donosi "Wyborcza". Marszałek Marek Kuchciński będzie więc musiał przyjąć Borawskiego z powrotem. Prawomocne rozstrzygnięcie w tym wypadku zajęło jednak ponad dwa lata - do zwolnienia doszło w maju 2017 r. 

Kiedy można zwolnić pracownika?

Ministerstwo Pracy przypomina, że nie ma katalogu przyczyn wypowiedzenia, które można by było nazwać uzasadnionymi. W świetle orzecznictwa sądowego określenie to oznacza, że przyczyna zwolnienia ma mieć charakter konkretny, rzeczywisty i istotny. Nie może być zbyt ogólnikowa, np. "pracownik nie wywiązał się ze swoich obowiązków".

Czytaj też: Ukraińcy mieli wyjechać do Niemiec. Dane mówią co innego. Polska migracyjnym "celem numer jeden"

Przywrócony do pracy musi mieć takie samo uposażenie i inne warunki umowy jak przed zwolnieniem. Osobie, której bezpodstawnie wypowiedziano umowę o pracę przysługuje też odszkodowanie. 

Więcej o: