Cena z這ta najwy瞠j od ponad sze軼iu lat. Ucieczka do "bezpiecznej przystani" [kurs z這ta, notowania z這ta, z這to cena]

Kurs z這ta wspi掖 si najwy瞠j od ponad sze軼iu lat. Notowania podbijaj obawy inwestor闚 o wzrost napi璚ia na linii Stany Zjednoczone - Chiny.

Notowania złota w transakcjach typu spot wzrosły o 1 proc. i przebiły w poniedziałek poziom 1455 dolar闚 za uncję. To najwyższy poziom od maja 2013 roku.

Notowania złota wobec dolara, transakcje spotNotowania złota wobec dolara, transakcje spot źródło: investing.com

Złoto drożeje

Notowania spot to takie, w których złoto (w tym przypadku) sprzedawane jest niejako "od ręki". Istnieją jeszcze kontrakty terminowe typu futures - w tym przypadku transakcja jest rozliczana z opóźnieniem, nie w momencie jej zawierania. Cena złota rośnie także i w tym ujęciu.

Notowania złota, kontrakty futures.Notowania złota, kontrakty futures. Źródło: investing.com

Inwestorzy uciekają z pieniędzmi do tak zwanych bezpiecznych przystani. Za taką przystań uznawane jest między innymi złoto - stąd wzrost jego cen na rynkach. Kapitał przesuwa się w tym kierunku na przykład z rynków akcji, gie責y w Azji i w Europie w poniedziałek notowały wyraźne spadki.

Donald Trump, Chiny i Fed w centrum uwagi

Inwestorzy reagują tak między innymi na wzrost napięcia między Waszyngtonem a Pekinem. Donald Trump swoim twitterowym wpisem w ubiegłym tygodniu rozpoczął nowy etap wojny handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata. To nie pierwszy raz, kiedy wypowiedzi Trumpa wpływają na rynek towarowy.

W piątek Chiny zapowiedziały odwet przeciwko Stanom Zjednoczonym. Wcześniej prezydent ogłosił, że nałoży 10 proc. cła na towary z Chin o wartości 300 mld dolarów.

Do tego dochodzi Fed. Amerykański bank centralny w ubiegłym tygodniu ściął stopy procentowe po raz pierwszy od czasu kryzysu finansowego. Obniżka była jednak mniejsza niż oczekiwali niektórzy oraz rozczarowująca dla prezydenta USA. Część ekspertów uważa, że Trump postraszył nowymi cłami między innymi po to, by zmusić Fed do agresywniejszego działania. Wzrost napięcia handlowego między Waszyngtonem a Pekinem może osłabić gospodarkę i wtedy bank będzie musiał reagować, tnąc stopy. Całe to zamieszanie dodatkowo osłabia dolara, co wspomaga kurs złota.

Zobacz też:
Złoto nie zawsze pozyskiwane jest w legalny sposób. Jednym z przykładów jest Ghana, gdzie ludzie ryzykują zdrowie, a nawet życie dla zarobku, wdychając trujące opary rtęci. W kraju, w którym o pracę trudno lub jest ona niskopłatna, wielu uważa, że nie ma wyjścia:

Zobacz wideo
Wi璚ej o: